Jak się mają krakowskie hotele?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

10 500 pokoi, blisko 180 hoteli i obłożenie całoroczne na poziomie 53% – to aktualne wyniki krakowskiej bazy hotelowej. Wynik Krakowa plasuje województwo małopolskie na drugim miejscu w Polsce, jeśli chodzi o wielkość rynków hotelowych. Wszystko wskazuje na to, że statystyki w przyszłym roku będą jeszcze bardziej korzystne, ponieważ wszystko wskazuje, że oferta hotelowa miasta stanie się bogatsza.

Jak wynika z danych Polskiej Izby Turystyki, województwo małopolskie zajmuje trzecie miejsce pod względem wskaźnika obłożenia hoteli, tuż za województwem mazowieckim i zachodniopomorskim. Nasze miasto cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i gości biznesowych, co pomaga w tym, że sezon hotelowy trwa  od maja do września. Dzięki temu całkowity wskaźnik obłożenia hoteli kształtuje się na poziomie 53%.

Dominują hotele 3-gwiazdkowe

Obecnie krakowskie hotele oferują ponad 10 500 pokoi w blisko 180 hotelach. Czyni to nasze województwo drugim największym rynkiem hotelowym, zaraz po mazowieckim. W Krakowie dominują hotele w segmencie trzygwiazdkowym - to 93 obiekty. Ponadto w stolicy Małopolski funkcjonuje 39 hoteli czterogwiazdkowych oraz 27 hoteli dwugwiazdkowych.

Jak informuje Šárka Chapman z firmy Cushman & Wakefield, w ostatnich latach nie powiększyła się oferta hoteli pięciogwiazdkowych, co jest dość nietypowe dla rynku hotelowego, który odnotowuje trend wzrostowy. Aktualnie stanowią one 9% krakowskiej bazy hotelowej. Szacuje również, że Polska jest w stanie przyciągnąć jeszcze więcej gości międzynarodowych i krajowych, co pozwoli na zwiększenie łącznej liczby noclegów.

– Największego wzrostu można oczekiwać w głównych miastach kraju, zwłaszcza w Warszawie i Krakowie. Obecne dane świadczą o szybkiej poprawie koniunktury na rynku, który będzie się nadal rozwijać. Kraków jest drugim po Warszawie najczęściej odwiedzanym przez cudzoziemców miastem w Polsce, a także jednym z najważniejszych ośrodków gospodarczych w kraju. Swoje siedziby ulokowało tu ponad 50 dużych międzynarodowych korporacji – mówi.

Pomaga sektor BPO

Informacje potwierdzają przedstawiciele Hotel Professionals, którzy spodziewają się wzrostu zainteresowania krakowskimi hotelami, o czym ma świadczyć większe obłożenia hoteli w przyszłym roku, a także wskaźnika RevPar (frekwencja/cena).

–  Miasto pozostaje najbardziej popularną destynacją turystyczną w Polsce zarówno wśród turystów krajowych, jak i zza granicy. To kosmopolityczne uniwersyteckie miasto ze swoją szeroką ofertą kulturalną, na którą składają się teatry, kluby, festiwale i zabytki, od lat przyciąga wiele międzynarodowych gwiazd świata kina, muzyki i sztuki Fakt ten, wraz z dynamicznie postępującym rozwojem sektora BPO podnosi atrakcyjność i potencjał Krakowa dla inwestorów oraz operatorów hotelowych chcących zainwestować w Polsce – tłumaczą.

News will be here