Jak wyklikać sobie zdrowie? Wideokonsultacje medyczne ratunkiem dla zabieganych

56% Polaków zgłasza się do lekarza dopiero z widocznymi objawami choroby, a co dziesiąta osoba lekceważy badania profilaktyczne*. Odległe terminy wizyt i godziny zmarnowane na oczekiwaniu w kolejkach skutecznie zniechęcają społeczeństwo do troski o zdrowie, czego bezpośrednim skutkiem jest m.in. coraz wyższa umieralność na (zbyt późno zdiagnozowane) choroby nowotworowe. Zapracowanym obywatelom z pomocą spieszy telemedycyna, która oszczędza czas i pozwala na kompleksową diagnostykę stanu zdrowia bez opuszczania domowego zacisza. Czy tradycyjne wizyty u internisty odejdą do lamusa i ustąpią miejsca specjalistycznym wideokonsultacjom?

Szybciej, taniej i bez konieczności wychodzenia z domu - tym właśnie charakteryzuje się nowoczesna “wizyta” u lekarza. Telemedycyna szturmem podbija światowy rynek usług medycznych, wychodząc naprzeciw potrzebom zabieganych pracowników. Zainteresowanie zdigitalizowaną opieką medyczną jest ogromne - nie ma się co dziwić, wszak tylko w Polsce wizyta u lekarza zajmuje niemal pół dnia, z czego konsultacja z lekarzem POZ trwa zaledwie 10 minut**. Ponadto, wizyty online coraz częściej są pierwszym etapem kompleksowych badań całego organizmu, stanowiących podstawowy element profilaktyki zdrowotnej. Co najważniejsze, ze zdobyczy nowych technologii skorzystają teraz również Polacy, dla których Comarch przygotował e-ofertę przekrojowych badań screeningowych 360°.

Zdalnie, ale czy profesjonalnie?

Usługi e-zdrowia w niczym nie odbiegają jakością od standardowych wizyt w poradniach lekarskich. Co więcej, w obecnej formie stanowią dla nich ogromną konkurencję, ponieważ eliminują konieczność wygospodarowania dodatkowego czasu na dojazd do przychodni. Choć na pierwszy rzut oka e-konsultacja może wydawać się mniej profesjonalna od bezpośredniego kontaktu pacjenta z lekarzem, w rzeczywistości jej skuteczność jest identyczna, o ile nie większa, biorąc pod uwagę limity czasowe obowiązujące w poradniach POZ. Jak to jest możliwe? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - po drugiej stronie monitora czeka na nas specjalista, którego głowy nie zaprząta poczekalnia pełna zniecierpliwionych pacjentów. 

- W przypadku usługi “Badania 360°”, wideokonsultacja poprzedzona jest przede wszystkim szczegółowym wywiadem medycznym. Dzięki temu pacjenci mają pewność, że w momencie rozpoczęcia sesji online lekarz dysponuje już szeroką wiedzą na temat ich aktualnego stanu zdrowia. To duże udogodnienie, biorąc pod uwagę fakt, że podczas wizyty w poradni wiele istotnych szczegółów może po prostu umknąć. Połączenie obszernego wywiadu z e-konsultacją umożliwia postawienie wstępnej diagnozy, ustalenie zaleceń oraz dobranie indywidualnego pakietu badań - tłumaczy Joanna Dróżdż-Gradzikiewicz, Dyrektor Centrum Medycznego iMed24.

Warto podkreślić również to, że wideokonsultacja jest całkowicie bezpłatna, a za znalezienie dogodnych terminów niezbędnych badań odpowiada usługodawca, a nie pacjent. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie zaoszczędzić czas klienta, który w warunkach stacjonarnych musiałby sam zająć się szukaniem odpowiedniej oferty i zarezerwowaniem terminów wszystkich badań.

Profilaktyka w wersji 3.0

Choć lekarze biją na alarm, a statystyki zachorowań na raka i inne choroby przewlekłe pogarszają się z roku na rok***, wciąż tylko co trzeci Polak regularnie wykonuje badania profilaktyczne*. Szybkie tempo życia, permanentny niedoczas oraz niewydolny system opieki zdrowotnej skutecznie zmniejszają motywację społeczeństwa do zarządzania własnym zdrowiem. Telemedycyna jest obecnie największą nadzieją na usprawnienie procesów diagnozy, leczenia i monitorowania stanu zdrowia ludności. Mimo że zaawansowane rozwiązania e-medyczne funkcjonują na rynku komercyjnym stosunkowo od niedawna, to już zyskały zaufanie ludzi, dla których dosłownie “czas to pieniądz”.

- Bardzo często pracownicy rezygnują z badań profilaktycznych, ponieważ po prostu nie mają na nie czasu. Zniechęca ich konieczność odbycia pierwszej wizyty, podczas której plan badań czy leczenia zostanie dopiero ustalony. W przypadku e-usługi “Badanie 360°” klienci mają pełną kontrolę nad tym etapem diagnostyki i to dosłownie ze swojej domowej kanapy. Dzięki pogłębionemu wywiadowi medycznemu połączonemu ze specjalistyczną konsultacją lekarską, w procesie leczenia uwzględniane są tylko niezbędne badania, adekwatne do bieżącego stanu zdrowia. Eliminuje to dodatkowe koszty badań zlecanych “w ciemno” i pozwala skupić się nad obszarami zdrowia wymagającymi szczególnej uwagi – podkreśla Justyna Kalota, Konsultant ds. rozwiązań biznesowych.

Czy współczesna telemedycyna zastąpi tradycyjne wizyty lekarskie? Tak, ale z pewnością nie wszystkie, ponieważ celem e-usługodawców nie jest wyeliminowanie kontaktu “twarzą w twarz” ze specjalistami, tylko maksymalne zwiększenie komfortu korzystania z opieki medycznej. Dlatego też zamiast kolejny raz przekładać wizytę u lekarza czy frustrować się odległym terminem konsultacji, lepiej już teraz skorzystać z dóbr nowych technologii i cieszyć się czasem zaoszczędzonym na czekaniu w kolejce pod gabinetem.

Więcej informacji na stronie iMed24.pl



---------------

* ARC, Rynek i Opinia, luty 2018
** British Medical Journal, analiza wizyt 28 mln pacjentów w 67 krajach na świecie, listopad 2017
*** Krajowy Rejestr Nowotworów i GUS, 2016

 

News will be here