Jak zmieni się Muzeum PRL-u? W planach kino letnie na dachu

Muzeum PRL-u po przebudowie (wizualizacja)

W październiku 2016 rozstrzygnięto konkurs na projekt architektoniczno-budowlany Muzeum PRL-u. Nadesłane na konkurs projekty można zobaczyć na pokonkursowej wystawie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie.

Wszystkie nadesłane na konkurs projekty można zobaczyć do 24 lutego. Każdy będzie miał szansę zapoznać się ze wszystkimi propozycjami przebudowy i aranżacji wystawy stałej Muzeum PRL-u.

Przypomnijmy, że obiekt czeka modernizacja, której koszt to 50 mln zł. W październiku 2016 ogłoszono wyniki konkursu na przebudowę, którego zwycięzcą została firma MAE Multimedia Art & Education Sp. z o.o. Przewiduje ona m.in. utworzenie na dachu budynku kina letniego oraz umieszczenie głównej sali ekspozycyjnej pod placem przed budynkiem.

– Nagroda za innowacyjne rozwiązanie polegające na lokalizacji głównej sali ekspozycyjnej po południowej stronie placu pod placem wejściowym oraz pozostawienie bez zmian przestrzeni wewnętrznej budynku, w tym sali kinowej oraz wzbogacenie budynku nowymi formami przestrzennymi, w tym salą wielofunkcyjną i kinem letnim na poziomie dachu – zapisał w uzasadnieniu swego werdyktu Sąd Konkursowy.

Na otwarcie zaczekamy

Swoje podwoje instytucja otworzy w 2020 roku. Wtedy ma zakończyć się remont konserwatorski budynku, rozbudowa i adaptacja na potrzeby muzeum.

– Jestem przekonany, że dzisiejszy dzień jest ważny dla Nowej Huty, ponieważ otwiera się szansa na znaczną ingerencję artystyczną i funkcjonalną w budynek, który docelowo ma stać się siedzibą Muzeum PRL-u – mówił podczas ogłoszenia wyników konkursu Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. – Jak silnym impulsem zmiany będzie dla tej dzielnicy Muzeum PRL-u, przekonamy się w najbliższych latach.

Środki finansowe potrzebne na remont przekaże Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

– Pieniądze zadeklarował minister kultury i dziedzictwa narodowego, podpisując w październiku 2013 roku umowę dotyczącą prowadzenia tej instytucji kultury – informowała Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.  – Zadeklarował, że pokryje koszty wszystkich prac inwestycyjnych. Kwota ta wynosi 50 mln zł, z czego 2 mln zł to koszty związane z przygotowaniem dokumentacji, natomiast realizacja inwestycji to 48 mln zł.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale