Jaka stacja Swoszowice? PKP zaprasza na warsztaty

Archiwum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W najbliższy poniedziałek PKP zorganizuje warsztaty dla mieszkańców Swoszowic. Będą mogli wskazać, jakich zmian oczekują w planowanym do rewitalizacji budynku stacji kolejowej. Równolegle trwają przygotowania do przebudowy peronów i budowy w pobliżu parkingu Park&Ride.

Decyzja o przeprowadzeniu warsztatów to o tyle ciekawa informacja, że PKP nie słyną z partycypacyjnego modelu przygotowywania swoich inwestycji. Tym razem jednak zapraszają na spotkania wszystkich zainteresowanych: pasażerów, lokalne społeczności, przedstawicieli władz samorządowych i organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i społeczników.

– Warsztaty kreatywne to pierwszy etap konsultacji społecznych, realizowany jeszcze przed przystąpieniem do prac projektowych. Podczas spotkań określone zostają jedynie ramy funkcjonalno-użytkowe inwestycji, a warsztaty prowadzone są w taki sposób, aby uczestnicy mogli swobodnie przedstawić swoje oczekiwania i uwagi – zapowiada Aleksandra Grzelak z biura prasowego PKP SA.

Spotkanie odbędzie się o godz. 17:00 w szkole podstawowej przy ul. Doktora Judyma 10. Liczba miejsc jest ograniczona, więc należy się wcześniej zapisać wysyłając maila na adres warsztaty[at]pkp.pl, w temacie wpisując: warsztaty Kraków Swoszowice.

To zabytek

O to, czego potrzebuje stacja Swoszowice, zapytaliśmy Dominika Galasa, radnego i lokalnego działacza. – To jest stacja wybudowana w 1884 roku według ówczesnego schematu i sam budynek jest już zabytkiem. Dlatego nie chciałbym tu żadnego szoku, stacja po prostu musi być odtworzona wedle austriackiej dokumentacji. Jest ona piękna sama w sobie – ocenia Galas.

Równolegle miasto przygotowuje się do przebudowy peronów i budowy parkingu Park&Ride. W ubiegłym roku opracowano koncepcję techniczną, a w tym urzędnicy chcą uzyskać projekt i potrzebne zgody. W III kwartale 2017 ma wystartować przetarg na przeprowadzenie prac. Zakończenie inwestycji jest planowane na 2018 rok.

Zdaniem radnego byłoby dobrze, gdyby do stacji mogły dojeżdżać autobusy miejskie, stwarzając możliwość wygodnej przesiadki. – Ważne jest, żeby to wszystko dobrze służyło, było funkcjonalne i użyteczne dla różnych grup użytkowników – podkreśla.

Problem z przejazdem

Galas zwraca przy tym uwagę, że bardzo istotne jest skierowanie ruchu samochodów na ulicy Kąpielowej estakadą nad torami. Dziś jest tam zwykły przejazd. – Już teraz tworzą się korki przed przejazdem. A kiedy będzie uruchomiona Szybka Kolej Aglomeracyjna i pociągi zaczną kursować o wiele częściej, może dojść do paraliżu komunikacyjnego całych Swoszowic, a także ulicy Zakopiańskiej – przekonuje radny. Takiej estakady nie ma jednak na razie w planach.

Cała linia kolejowa biegnąca z Krakowa Płaszowa przez Swoszowice do Podborów Skawińskich jest planowana do gruntownej modernizacji. PKP PLK są już na ostatnim etapie przetargu. Prace mają potrwać prawie trzy lata.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale