Jaką tajemnicę skrywa dokument z sarkofagu królowej?

Sarkofag w Katedrze Wawelskiej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To jedno z ciekawszych odkryć konserwatorów tego roku w Krakowie. Podczas prac prowadzonych przy sarkofagu Barbary Zapolyi, pierwszej żony Zygmunta Starego, znaleźli w nim dokument z podpisem Jana Matejki z 1874 roku, który pełnił wówczas funkcję dyrektora Szkoły Sztuk Pięknych.

–  Jeszcze nie podjęto decyzji, co się z nim stanie – powiedział Maciej Wilamowski, dyrektor biura Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa w rozmowie z LoveKraków.pl. – Z treści dokumentu wynika, że został sporządzony w trzech egzemplarzach.

Dokument z podpisem polskiego malarza znajdował się w tubie. Oprócz tego, na dokumencie z 1874 roku widniały również podpisy m.in. Józefa Łepkowskiego, konserwatora zabytków, archeologa i historyka czy rzemieślników biorących udział w pracach.

„Pergamin zachował się w dobrym stanie”

– W dokumencie znajdziemy informacje o tym, co znaleziono w sarkofagu królowej po jego otwarciu w XIX wieku. A były to fragmenty tkanin, szczątki królowej i dziecka, które urodziła przed śmiercią – mówi Wilamowski. – Pergamin zachował się w dobrym stanie, znajdują się na nim tylko drobne ślady mikroorganizmów.

Sam dokument został sporządzony w trzech egzemplarzach. Jeden miał trafić do Archiwum Kapituły Katedralnej na Wawelu, drugi do Polskiej Akademii Umiejętności, a trzeci został odnaleziony właśnie w sarkofagu. Jak przyznaje przedstawiciel SKOZK-u, jeśli okaże się, że dwa wspomniane istnieją, odnaleziony trafi ponownie do sarkofagu.

Jeśli jednak znaleziony egzemplarz będzie jedynym zachowanym, trafi do archiwum, a w sarkofagu zostanie umieszczony inny dokument, tylko że z podpisami współczesnych konserwatorów.

W tym roku planowana jest renowacja czterech sarkofagów z wawelskiej katedry – króla Stanisława Leszczyńskiego, królowej Barbary Zapolyi, królewny Anny Marii Wazy i królewicza Aleksandra Karola Wazy.

Przez trzy lata konserwacji zostaną poddane sarkofagi 19 królów, bohaterów narodowych i wieszczów, którzy zostali pochowani w Katedrze na Wawelu. Koszt prac to 3,82 mln zł. Parafia otrzymała na ten cel ponad 3,1 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
News will be here