Jaki rozwój dla Krakowa?

Biznes, infrastruktura, design – o tych trzech aspektach funkcjonowania i rozwoju miasta rozmawiali uczestnicy trzech paneli dyskusyjnych zorganizowanych w pierwszym dniu Europejskiego Kongresu Samorządów.

Dyskusje te były częścią pierwszej z dwóch „ścieżek tematycznych” przygotowanych przez miasto. Ścieżkę tę nazwano „Ewolucja czy Rewolucja – korzyści i pułapki zrównoważonego rozwoju”. Jak mówi wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk, współorganizowany przez Kraków kongres wpisał się już na stałe w jego kalendarz, a organizowane tam debaty pozwalają samorządowcom wspólnie kreować przyszłość miast.

– Możemy się tu podzielić swoimi pomysłami na miasta przyszłości. Na miasta, które mają być miastami zrównoważonego rozwoju, w którym będziemy uwzględniali wszystkie potrzeby związane z funkcjonowaniem nowoczesnego miasta, gdzie zawsze w centrum jest mieszkaniec, jego życie, realizacja jego planów – stwierdził.

Powielamy czy kreujemy?

Jak mówił Łukasz Cioch, moderator miejskiej ścieżki tematycznej, istnieją dwa modele odwagi w konstruowaniu strategii modeli rozwojowych miast. – Jeden z nich zakłada, że działamy bezpiecznie, konserwatywnie, czerpiemy najlepsze doświadczenia zbierane z całego świata i staramy się je powielać, wybierając to, co nas interesuje i wiemy, że się gdzieś sprawdziło. Drugi model poszukuje wyróżnika i szuka czegoś, co pozwoli na zupełnie inną opowieść o mieście.

Jak skorzystać na korporacjach?

W jaki sposób międzynarodowe centra biznesowe funkcjonują w Krakowie i jak wpisują się w jego rozwój? O tym dyskutowali Piotr Dziwok, Joanna Krzemińska, Leszek Rożdżeński oraz prof. UJ dr hab. Paweł Węgrzyn. Rozmawiali m.in. o tym, co wpływa na atrakcyjność Krakowa w tej dziedzinie i jak wykorzystać te atuty w przyszłości.

– Nie bez znaczenia jest fakt, że Kraków rozwija się w taki sposób, że można tu pozyskać wykształconą kadrę, osoby mówiące wieloma językami. Dla firm, które zdecydowały się tutaj inwestować w ostatnich sześciu latach, nie bez znaczenia jest fakt, że mogli zatrudnić pracowników z doświadczeniem, znających już pewne procesy i przez to móc się rozwijać – mówi Joanna Krzemińska, Zastępca Dyrektora ASPIRE.

O roli deweloperów

Ożywiona dyskusja rozwinęła się podczas drugiego spotkania, poświęconego infrastrukturze miasta. „Mieszkania, biurowce i drogi, czy coś znacznie więcej?” – na to pytanie próbowali odpowiedzieć prof. PK dr hab. inż. Lidia Żakowska, arch. Marek Dunikowski, Marek Bolek oraz Bohdan Lisowski, moderator panelu.

Nie zabrakło kontrowersyjnych tematów. Czy należy grodzić osiedla? Ograniczać ruch samochodów w centrum miasta? Lokalizować biurowce w rejonach zabudowy mieszkaniowej, czy koncentrować je w skupiskach? Dyskusja dotknęła też roli deweloperów w mieście i ich odpowiedzialności za jakość powstającej w mieście architektury oraz znaczenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego

Architekt Marek Dunikowski, który zaprojektował ok. 300 tys. mkw. powierzchni biurowej w Krakowie, twierdzi, że zna odpowiedź na pytanie o źródło atrakcyjności Krakowa dla inwestorów z całego świata, bo często rozmawiał o tym z prezesami najróżniejszych firm.

– Mówili, że Kraków jest po prostu… ładny. Tu się dobrze żyje, dobrze mieszka – uważa Dunikowski.

Dobrze zaprojektowane

Uczestnicy trzeciej dyskusji skupili się na kwestii designu. Czy Kraków ma potencjał, by postawić na design budując wizerunek miasta? Katarzyna Olesiak, Dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa nie ma wątpliwości. – Kraków stawia na design od zawsze. Ta debata to niewątpliwie ważny punkt w dalszych działaniach i rozwoju projektów, które Kraków prowadzi w tym zakresie. Przede wszystkim takim projektem jest park kulturowy jako narzędzie ochrony krajobrazu, które porządkuje przestrzeń publiczną – stwierdziła.

Na ten potencjał składa się m.in. fakt, że w Krakowie działa wiele startupów i firm prowadzonych przez młodych ludzi, którzy dostrzegają znaczenie projektowania i sami kładą na to duży nacisk.

Kraków uczy i się uczy

Na wtorek zaplanowano dwie kolejne ścieżki tematyczne, tym razem poświęcone turystyce oraz przedsięwzięciom CSR. W tych dziedzinach również zaplanowano dyskusje panelowe i spotkania z ciekawymi osobami.