Jan Kościuszko po raz XXI zaprasza potrzebujących do wigilijnego stołu

fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Z inicjatywy Jana Kościuszko, tradycyjnie, w ostatnią niedzielę przed Świętami Bożego Narodzenia krakowski Rynek przemieni się w największy w Polsce wigilijny stół. Potrzebujący otrzymają ciepłe posiłki, paczki świąteczne i koce, a w specjalnie przygotowanym szpitalu polowym będą mogli skorzystać z pomocy medycznej. XXI Wigilia Jana Kościuszko dla Osób Bezdomnych i Potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się w niedzielę, 17 grudnia br. w godzinach 11.00-17.00. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

Dla większości z nas magiczne Święta Bożego Narodzenia to zapach choinki, światła kolorowych lampek, uroczysta wieczerza i rodzinna atmosfera. To czas pojednania, kiedy zapominamy o codziennych problemach i cieszymy się chwilami spędzonymi z naszymi bliskimi. Łamiąc się opłatkiem dzielimy się swoją życzliwością, składamy sobie dobre życzenia, a w naszych sercach gości spokój i radość. Jednak są wśród nas tysiące osób, dla których czas świąt jest szczególnie trudny. Na co dzień są blisko, tuż obok nas, a często zdajemy się ich nie zauważać. Osoby potrzebujące, samotne, bezdomne – dla nich Święta to przede wszystkim tęsknota. Tęsknota za drugim człowiekiem, za wyciągniętą w przyjaznym geście ręką, za akceptacją.  Na szczęście, są wśród nas ludzie, którym sytuacja osób pokrzywdzonych i wykluczonych nie jest obojętna. Jedną z nich jest Jan Kościuszko, znany krakowski restaurator i filantrop, który wraz z szeregiem partnerów już od ponad dwudziestu lat aktywnie pomaga potrzebującym. Z jego inicjatywy, co roku, w grudniu, krakowski Rynek zamienia się w największy w Polsce wigilijny stół.

Tegoroczna Wigilia będzie szczególnie wyjątkowa. Już podczas ubiegłorocznego wydarzenia uczestnicy mogli nie tylko otrzymać ciepłe posiłki, ale także skorzystać z bezpłatnej pomocy medycznej udzielanej w specjalnie przygotowanym szpitalu polowym. Z uwagi na ogromne zainteresowanie organizatorzy postanowili poszerzyć zakres działania szpitala. Zespół blisko 50 lekarzy, ratowników i wolontariuszy przez całą niedzielę będzie udzielać pomocy potrzebującym. Chętni będą mogli bezpłatnie wykonać m. in.: USG, EKG, badanie spirometryczne czy stomatologiczne. Szacuje się, że personel medyczny może w ciągu jednego dnia pomóc nawet kilku tysiącom osób. Nad logistyką przedsięwzięcia czuwać będą strażacy ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, a opiekę medyczną pełnić będą lekarze zrzeszeni w Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie oraz młodzi lekarze działający przy Okręgowej Izbie Lekarskiej.

„Wigilia pod gołym niebem” organizowana przez Jana Kościuszko, to już tradycja. Kiedy w 1996 roku, podczas pierwszego spotkania rozdano około pięć tysięcy posiłków nikt nie spodziewał się, że przez kolejne dwie dekady na kilka dni przed Świętami Bożego Narodzenia potrzebujący będą gromadzić się na krakowskim Rynku, by choć przez chwilę przestać czuć się samotnie, by skorzystać z realnej pomocy. Inicjatywa unaocznia skalę problemu ubóstwa, który często dotyczy osób starszych i samotnych. Podczas ubiegłorocznej edycji uczestnikom wydarzenia wydano ponad 50 tysięcy porcji wigilijnych potraw. Tym razem organizatorzy są przygotowani na jeszcze większe zainteresowanie. Potrzebujący otrzymają ciepły barszcz, smażonego karpia, pierogi czy wigilijny bigos, a w ich ręce zostanie przekazanych kilkadziesiąt tysięcy paczek świątecznych ze słodyczami i artykułami spożywczymi przygotowanych dzięki wsparciu licznych partnerów. Organizatorzy Wigilii serdecznie zapraszają również wszystkich ludzi dobrej woli do włączenia się w wigilijne dzieło pomocy potrzebującym przez przekazanie artykułów spożywczych w trwałym opakowaniu. Wszystkie dary będą zbierane i rozdawane osobom potrzebującym na oczach darczyńców.

Organizatorem Wigilii jest „Grupa Kościuszko M2B” oraz należące do niej restauracje „Sławkowska 1” i „W Starej Kuchni”, w których przygotowywane będą świąteczne potrawy. Od trzech lat współorganizatorem wydarzenia jest najstarsza w Polsce organizacja charytatywna Arcybractwo Miłosierdzia pod wezwaniem Bogurodzicy Najświętszej Maryi Panny Bolesnej w Krakowie. Akcję wspierają również liczni partnerzy: producent słodyczy Wawel S.A, Jeronimo Martins Polska właściciel sieci sklepów „Biedronka”, Bacówka Towary Tradycyjne, firma ABC K. Bobula i A. Bobula Spółka Jawna, która jak co roku dostarczy jednorazowe naczynia oraz Gospodarstwo Rybackie Dolina Będkowska z Bartłomiejem Szczoczarzem. W organizację przedsięwzięcia zaangażowanych zostanie ponad stu wolontariuszy.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale