Jest porozumienie w sprawie parku przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej

Jest parking, będzie park? fot. Archiwum

Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Zarząd Zieleni Miejskiej podpisały porozumienie w sprawie utworzenia jednego parku miejskiego w kwartale Karmelicka–Rajska–Dolnych Młynów.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna posiada gotowy już projekt i pozwolenie budowlane na urządzenie zielonej czytelni za gmachem przy ul. Rajskiej, a także na dobudowę do budynku nowego przeszklonego pawilonu, w którym swoją siedzibę znalazłby punkt informacyjny dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Projekt zielonej czytelni WBP sąsiaduje z planowanym przez miasto parkiem, o którego utworzenie skutecznie walczyli miejscy aktywiści. Dzięki porozumieniu obie inwestycje połączą się w jeden, duży „zielony organizm”.

Park dla wszystkich

– Ważne jest to, że jest intencja, by nie pójść w tworzenie dwóch terenów zielonych oddzielonych od siebie ogrodzeniem. Chcemy, żeby to był jeden duży park, bezpośrednio przylegający do biblioteki, z którego będą mogli korzystać zarówno czytelnicy, jak i mieszkańcy – tłumaczy Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Projekt zielonej czytelni wiąże się z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z planu ochrony zabytków. – Intencją miasta jest to, żeby mający powstać park był – tak jak Park Jordana – zamykany na noc. Dzięki temu spełnione będą wszystkie kryteria związane z naszymi sprawami bezpieczeństwa – zapewnia Woźniakiewicz.

Dodaje, że tych ograniczeń jest więcej, dotyczą one m.in. kształtu zieleni. – Nasz projekt bardzo długo konsultowaliśmy ze służbami konserwatorskimi, można powiedzieć, że jest to zieleń forteczna, bardzo surowa, ale cały park nie musi taki być. Ważne, że dzięki nam miasto, prowadząc konsultacje, będzie wiedziało, w jaki sposób do nas nawiązać – mówi dyrektor WBP.

Na dwoje babka wróżyła

Pomimo najszczerszych chęci, porozumienie pomiędzy Wojewódzką Biblioteką Publiczną a Zarządem Zieleni Miejskiej ma jednak charakter wyłącznie intencyjny. Będzie ono mogło wejść w życie, gdy obie inwestycje będą miały zapewnione finansowanie, a na to jak na razie się nie zanosi.

Zielona Czytelnia i pawilon informacyjny nie znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu województwa małopolskiego. Podobny los spotkał również miejski park, który nie został uwzględniony w planach finansowych miasta na 2019 rok. – Czekamy, czy w budżecie województwa znajdzie się kwota na zieloną czytelnię i po drugie czekamy na nasz budżet. Na razie ta inwestycja nie jest przewidziana, ale w trakcie prac być może znajdą się środki na jej realizację – stwierdza Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

ZZM podjął decyzję, że w przyszłym roku realizowane będą te zadania, które przeszły przez etap projektowania i mają gotowe pozwolenia budowlane. Zarząd Zieleni Miejskiej przewiduje, że konsultacje społeczne dotyczące budowy miejskiego parku odbędą się na przełomie roku. Wówczas powinny być znane szczegóły budżetu tej jednostki, który być może obejmowałby także wspomnianą inwestycję.

Pewien, choć nieco wątły optymizm płynie z ust Jerzego Woźniakiewicza. – Ta inwestycja jest potrzebna, zwłaszcza że chcemy dobudować pawilon. W tym momencie punkt informacyjny jest mało widoczny, przy wejściu po lewej stronie. Żeby się do niego dostać, trzeba pokonać kilka stopni, więc jest to problem, który trzeba rozwiązać – stwierdza.

Czy taką argumentację podzieli nowo tworzony zarząd województwa? Porozumienie podpisane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Zarząd Zieleni Miejskiej wpisują się w nowoczesne, bardzo „zachodnie” podejście do tworzenia miejskich przestrzeni, które powinno się rozwijać wspólnie, twórczo i wieloaspektowo, czego nie powinno się pomijać, chcąc wciąż nazywać Kraków Europejską Stolicą Kultury.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto