Kamieniołom Liban doczeka się rewitalizacji

Kamieniołom Liban fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto otrzyma ponad 62 miliony złotych na rewitalizację terenów poprzemysłowych, z czego prawie 32 miliony pójdą na odnowę Libana – obozu pracy z okresu II wojny światowej utworzonego na terenach dawnego przedsiębiorstwa wapiennego.

Koszt rewitalizacji całego kamieniołomu to blisko 50 milionów złotych, z czego ponad 17 ma dołożyć miasto. – Zaciskamy pasa i dokonujemy niezbędnych przesunięć budżetowych, aby uzbierać wskazaną kwotę. Ilość pieniędzy, która ma wpłynąć do budżetu, jest naprawdę znaczna, więc koncentrujemy się na tym, aby możliwie jak najszybciej dopełnić wszystkich formalności – wyjaśnia Piotr Kempf z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zakres prac

Projekt obejmuje utworzenie parku nawiązującego do historii tego miejsca. – Najistotniejsze prace dotyczą odrestaurowania zabytkowych budynków oraz wyburzenia obiektów, które nie przystają do historii tego miejsca, m.in. biura ZZM oraz zabezpieczeń przeciwpożarowych – wyjaśnia Kempf.

– Zależy nam na uwypukleniu przeszłości Podgórza, począwszy od okresu jego przemysłowej świetności, przez trudny czas II wojny światowej aż po lata powojenne – dodaje dyrektor ZZM.

W planach jest utworzenie ścieżek geologicznych oraz miejsc pamięci o poległych więźniach obozu pracy. – Zależy nam na pokazaniu, że znajdujemy się w miejscu o bardzo tragicznej historii – podkreśla.

Nie tylko historia

Zważywszy, że w okresie powojennym kamieniołom był wykorzystywany przez wspinaczy, miasto chce utworzyć na tym terenie ścianki wspinaczkowe dla amatorów sportów wysokościowych.

Nie zabraknie też nawiązań do Listy Schindlera, która powstawała na terytorium dawnego obozu. Zarządowi Zieleni Miejskiej zależy na pozostawieniu i odrestaurowaniu starych żydowskich płyt nagrobnych, stanowiących element scenografii w filmie Spielberga. Niewykluczone także, że w przyszłości powstanie tutaj kino letnie.

– Trzeba jednak czynić to z rozwagą, gdyż znajdujemy się w miejscu o trudnej przeszłości – podkreśla dyrektor ZZM.

Natura

W ostatnich kilkudziesięciu latach na terenie dawnego kamieniołomu pojawiła się dzika przyroda i o nią także miasto chce zadbać. Działania ZZM będą koncentrowały się przede wszystkim na zabezpieczeniu powstałego tam zbiornika wodnego oraz znajdujących się w nim gatunków płazów.

Powstaną również ścieżki przyrodnicze, jednak zostaną usytuowane na wzniesieniach, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w środowisko naturalne. W planach jest także utworzenie ścieżek rowerowych ze szczególnym uwzględnieniem tych dla rowerów terenowych.

Ile to potrwa

Cały projekt musi zostać zrealizowany do końca 2021 roku. Dyrektor ZZM szacuje, że przetarg na tę inwestycję zostanie rozpisany w przeciągu miesiąca, aby po wakacjach –  najdalej we wrześniu – dokonać wyboru wykonawcy.

– Przetarg odbędzie się w trybie „zaprojektuj i wybuduj”, a to, czym dzisiaj dysponujemy, to tak naprawdę program funkcjonalno-użytkowy, stworzony w oparciu o konsultacje społeczne. Szczegółowy projekt będzie leżał po stronie wykonawcy – wyjaśnia Kempf.

Zważywszy na stosunkowo krótki termin na realizację całego przedsięwzięcia oraz jego skalę, miasto już teraz rozpoczęło prace związane z przygotowaniem dokumentów niezbędnych do uzyskania dofinansowania.

Magdalena Stronczak

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
News will be here