Kardiologia w wersji 3.0 – Comarch CardioVest umożliwia zdalny monitoring pracy serca

Choroby serca należą do najczęstszej przyczyny zgonów w Polsce i szacuje się, że w 2025 roku diagnozę kardiologiczną otrzyma nawet 426 tys. pacjentów. Tymczasem na rynku dostępne są już nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają szybką reakcję na wykryte zaburzenia rytmu serca i zdalnie monitorują pracę tego narządu. Czy nowe technologie mają szansę na zrewolucjonizowanie opieki kardiologicznej?

Osoby cierpiące na choroby układu krążenia wymagają stałej opieki kardiologicznej - dotyczy to zwłaszcza pacjentów z zaburzeniami rytmu serca. Choć rynek medyczny od lat należy do jednego z najprężniej rozwijających się sektorów, dotychczasowe rozwiązania nie dawały gwarancji na wczesne wykrycie niebezpiecznych dla zdrowia i życia schorzeń kardiologicznych, np. niemego migotania przedsionków.

Szansą dla pacjentów wymagających długoterminowego monitoringu pracy serca jest model leczenia wykorzystujący rozwiązania oparte o zaawansowaną technologię, będący w stanie wykryć groźne nieprawidłowości, dzięki możliwości dłuższej (nawet miesięcznej) obserwacji pracy serca pacjenta. Jedną z takich propozycji jest wykorzystujący sztuczną inteligencję do analizy danych system CardioVest (kamizelka i Platforma Analiz Medycznych CMAP) stworzona przez firmę Comarch, dzięki któremu profesjonalna diagnostyka zaburzeń rytmu serca może odbywać się całkowicie zdalnie.

Algorytmy w służbie kardiologom

Choć o włączaniu telemedycyny w proces leczenia różnych dolegliwości jest coraz głośniej, niektórzy pacjenci wciąż nie są przekonani do innowacji i preferują osobisty kontakt ze specjalistą. Tymczasem Comarch CardioVest to kompleksowe rozwiązanie służące do badań profilaktycznych, diagnostyki i nadzoru pacjentów ze schorzeniami kardiologicznymi, które po prostu wspiera pracę doświadczonych kardiologów, a pacjentom pozwalają być pod stałą opieką kardiologiczną bez konieczności ciągłego przebywania w placówce medycznej.


Co ważne, kamizelka CardioVest została zaprojektowana z myślą o osobach, które cenią sobie wygodę i bezpieczeństwo podczas długoterminowej rejestracji sygnału EKG. Do lekkiej i dopasowanej do ciała kamizelki przymocowany jest rejestrator, który komunikuje się z elektrodami tekstylnymi (eliminującymi m.in. problem odparzeń) i zczytuje sygnał pracy serca. W tym samym czasie drugi rejestrator znajdujący się w stacji dokującej samoczynnie wysyła zapis zakończonego fragmentu badania do zintegrowanej Platformy Analiz Medycznych CMAP, gdzie otrzymane dane są szczegółowo analizowane przez inteligentne algorytmy.

Przewagą zdalnej opieki kardiologicznej nad tradycyjnymi metodami leczenia jest to, że pozwala skrócić całościową analizę EKG z długoterminowego monitoringu (na przykład miesięcznego, a w razie potrzeby nawet dłuższego) poprzez analizę fragmentów badania bez konieczności oczekiwania na jego pełne zakończenie. Przesyłanie danych odbywa się automatycznie, z domowego zacisza chorego, bez potrzeby częstego przebywania w placówce medycznej – tłumaczy Kazimierz Cięciak, Dyrektor Konsultingu Comarch Healthcare.

Nowa jakość usług w sektorze medycznym

Popularyzacja zdalnej opieki medycznej jest przełomem w świadczeniu usług przez sektor medyczny. Nic w tym dziwnego, możliwości jakie niesie ze sobą technologia już teraz pozwalają na nieustanne czuwanie nad zdrowiem pacjentów, bez konieczności ich ciągłej hospitalizacji. Co więcej, szeroki wachlarz możliwości nowoczesnych systemów diagnostycznych sprawia, że rozwiązania te wykorzystywane są nie tylko do monitorowania skomplikowanych przypadków.

– CardioVest to system, który wykorzystywany jest nie tylko do diagnostyki pacjentów z podejrzeniem zaburzeń rytmu serca. Rozwiązanie to z powodzeniem stosuje się zarówno w przypadku monitorowania pacjentów po zabiegach kardiochirurgicznych czy z przewlekłą niewydolnością krążenia, ale też w celu profilaktyki napadowego migotania przedsionków czy innych anomalii, które mogą wystąpić np. u osób intensywnie uprawiających sport. Nie zapominajmy, że choroby układu krążenia nadal są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków, a problemy kardiologiczne mogą dotyczyć także osób spoza grupy największego ryzyka. Nasze algorytmy wykrywają rzadkie, lecz poważne zaburzenia pracy serca skuteczniej niż tradycyjne badania Cezary Cianciara, Dyrektor Centrum, Comarch Healthcare.
Zdalna opieka kardiologiczna jest nadzieją dla każdego, kto pragnie zadbać o swoje zdrowie w komfortowy, a jednocześnie kompleksowy sposób.

Samouczące się algorytmy, interpretujące dane o wiele sprawniej niż człowiek, już teraz wspierają pracę specjalistów na całym świecie. Korzystają na tym przede wszystkim pacjenci, którzy mogą poddać się niezbędnym badaniom w domowym zaciszu, bez marnowania energii i czasu w długich kolejkach do gabinetu. Dlatego też warto nieco przychylniej pojrzeć na sztuczną inteligencję i uświadomić sobie, że jej udział w ratowaniu ludzkiego życia staje się nieoceniony.

News will be here