Kardynał Dziwisz: Dziś Chrystus rozmawia z nami w Krakowie, nad brzegami Wisły

– W następnych dniach będziemy słuchać jego słów i będziemy się z nim wspólnie modlić. Obecność Papieża na Światowym Dniu Młodzieży to również piękna, charakterystyczna cecha tego święta wiary – mówił w trakcie homilii na Błoniach kardynał Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

–  Dziś Jezus Chrystus rozmawia z nami w Krakowie, nad brzegami rzeki Wisły, płynącej przez całą Polskę, od gór do morza. Doświadczenie Piotra może się stać naszym doświadczeniem i skłonić nas do refleksji – mówił podczas mszy świętej na Błoniach kardynał Stanisław Dziwisz. Tymi słowami nawiązał do dzisiejszej Ewangelii, w której opisano spotkanie Jezusa z Szymonem Piotrem nad brzegiem Jeziora Tyberiadzkiego.

Kardynał: Są w śród nas ludzie, z krajów w których toczy się wojna

– Przychodzimy z rejonów świata, gdzie ludzie żyją w pokoju, gdzie rodziny są wspólnotami miłości i życia, i gdzie młodzi mogą realizować swoje marzenia. Ale są wśród nas młodzi, w krajach których ludzie cierpią z powodu konfliktów i wojen, w których dzieci umierają z głodu, w których chrześcijanie są okrutnie prześladowani. Są wśród nas młodzi pochodzący z rejonów świata, gdzie do głosu dochodzi przemoc, ślepy terroryzm, gdzie rządzący uzurpują sobie władzę nad człowiekiem i narodami, kierując się obłędnymi ideologiami – podkreślił duchowny.

Kardynał zadał młodym zebranym na Błoniach pytanie. „Gdzie dziś jesteśmy, w jakim miejscu i momencie naszego życia?” – Przybyliśmy z bliska i daleka. Wielu z was przemierzyło tysiące kilometrów i zainwestowało wiele w podróż, aby tu dzisiaj być. Jesteśmy w Krakowie, dawnej stolicy Polski, do której tysiąc pięćdziesiąt lat temu dotarło światło wiary. Dzieje Polski były niełatwe, ale zawsze staraliśmy się pozostać wierni Bogu i Ewangelii – mówił.

Do Krakowa przybędzie papież

Metropolita krakowski przypomniał, że jutro do Krakowa przybędzie papież Franciszek, a pojutrze młodzież z całego świata przywita go na Błoniach. – W następnych dniach będziemy słuchać jego słów i będziemy się z nim wspólnie modlić. Obecność Papieża na Światowym Dniu Młodzieży to również piękna, charakterystyczna cecha tego święta wiary – zaznaczył.

– Kraków żyje tajemnicą Bożego Miłosierdzia, również dzięki pokornej siostrze Faustynie, która uwrażliwiła Kościół i świat na ten szczególny rys Boga. Powracając do waszych krajów, domów i wspólnot, zanieście iskrę miłosierdzia, przypominając wszystkim, że „błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – dodał kardynał Dziwisz.

– Prorok Izajasz mówi nam dziś o „pełnych wdzięku nogach zwiastuna radosnej nowiny”. Takim zwiastunem był Jan Paweł II, inicjator Światowych Dni Młodzieży, przyjaciel młodych i rodzin. I wy bądźcie takimi zwiastunami. Nieście światu dobrą nowinę o Jezusie Chrystusie. Dawajcie świadectwo, ze warto i trzeba Mu zawierzyć nasz los. Otwierajcie na oścież Chrystusowi drzwi waszych serc. Głoście z przekonaniem, jak Paweł Apostoł, że „ani śmierć, ani życie, ani jakiekolwiek inne stworzenie nie zdoła nas odłączyć od miłości Boga, która jest w Chrystusie Jezusie, Panu naszym – podkreślił.

News will be here