Kardynał Dziwisz przekazał podziękowania papieża dla Akademii Muzycznej w Krakowie

fot. LoveKraków.pl
Mszą świętą w Bazylice Mariackiej pod przewodnictwem Stanisława Dziwisza rozpoczęły się obchody 130-lecia Akademii Muzycznej w Krakowie.

Na 24 i 25 lutego zaplanowano inaguracje obchodów jubileuszowych krakowskiej Akademii Muzycznej. W sobotę o 18.30 w Bazylice Mariackiej kardynał Stanisław Dziwisz odprawił mszę świętą w intencji tych, którzy odeszli i tych, którzy dziś tworzą Akademię Muzyczną.

Duszpasterz w homilii wspomniał o potrzebie upamiętnienia wszystkich realizujących swoje wielkie muzyczne dzieła w zgodzie z Bogiem, cytując starotestamentalną frazę o wszystkich tych, którzy „przestrzegali praw i Jego nakazów, słuchali Jego natchnieńi wypełniali je w swoim życiu z całego swego serca i z całej duszy”.

Dziwisz zauważył rolę artystów, którzy swoją pracą i talentem szukają Boga. Zwrócił uwagę na słowa Jana Pawła II, który wielokrotnie mówił do artystów i muzyków, że " artysta nieustannie poszukuje ukrytego sensu rzeczy, z wielkim trudem stara się wyrazić rzeczywistość niewysłowioną”. 

- Krakowska Akademia Muzyczna wniosła i nadal wnosi niepodważalny wkład w kulturę Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa i całej Polski. Co więcej, osiągnięcia Akademii przekroczyły granice Polski i stały się dziedzictwem światowej kultury - zauważył duchowny.

Stanisław Dziwisz wspomniał słowa Benedykta XVI z lipca 2015 roku, z Castel Gandolfo, gdzie papież otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II i Akademii Muzycznej w Krakowie. - Pierwszym źródłem muzyki jest doświadczenie miłości. Drugim jest doświadczenie smutku, dotknięcie śmiercią, bólem i otchłaniami istnienia. Trzecim miejscem pochodzenia muzyki jest spotkanie z tym, co Boże, od początku wjakiejś mierze definiującym to, co ludzki - zacytował Dziwisz.

Kardynał przekazał na ręce rektora Akademii Muzycznej list od Benedykta XVI, życząc jednocześnie dalszego rozwoju i spełnienia marzeń o budowie nowego gmachu akedemii. 

Najważniejsze wydarzenia związane z obchodami 130-lecia Akademii Muzycznej zaplanowano na niedzielę. O godz. 11 odbędzie się Matinée w auli Florianka, zaś o 18 rozpoczną się główne uroczystości jubileuszowe połączone z koncertem – w sali Filharmonii Krakowskiej.
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale