Kayah i Bregović ponownie łączą siły. Już we wrześniu zagrają w Krakowie

Kayah i Bregović podczas koncertu fot. Karolina Lewnadowska

To jedno z ważniejszych muzycznych wydarzeń tej jesieni w Polsce. Kayah i Goran Bregović po siedemnastu latach ponownie łączą siły i wyruszają w trasę koncertową. Na liście znalazł się również Kraków. Duet odwiedzi nasze miasto już 21 września.

Kayah i Bregović – tych artystów chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Po siedemnastu latach ponownie łączą siły i wyruszają w trasę koncertową po Polsce. Na liście znalazły się Łódź, Gdynia, Szczecin, Poznań, Wrocław, Warszawa i Kraków. Duet odwiedzi nasze miasto już 21 września i zagra w Hali Wisły.

Folk w cenie

Muzyczne połączenie popu, bałkańskiego folku, muzyki cygańskiej czy góralskiej okazało się strzałem w dziesiątkę, o czym  świadczy popularność wydanego w 1999 roku albumu „Kayah i Bregović”. Co więcej, krążek to jeden z największych sukcesów w polskiej fonografii, ponieważ udało mu się zdobyć status diamentowej płyty. Został również wydany w innych krajach Europy, m.in. Słowenii, Hiszpanii, Francji, Turcji czy Chorwacji. We Włoszech przez pierwsze dwa tygodnie sprzedaży znajdowała się na 7. miejscu.

Z albumu pochodziły utwory takie jak „Śpij, kochanie, śpij”, „Prawy do lewego” czy „To nie ptak”, nadal cieszące się popularnością w polskich rozgłośniach radiowych. Nie zabraknie ich z pewnością również podczas koncertu w stolicy Małopolski.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2016 roku odbył się pierwszy od szesnastu lat koncert Gorana Bregovića, a Kayah wystąpiła na nim gościnnie. Jak się okazało, wydarzenie było początkiem ich ponownej współpracy.

Muzyk i kompozytor w wieku 16 lat założył pierwszy zespół The White Button (Bijelo Dugme) razem z wokalistą Željko Bebekiem. W ówczesnej Jugosławii zdobyli popularność i mieli ogromny wpływ na powstającą tam rockową scenę. Bregović stworzył także muzykę do filmów takich jak „Operacja Samum”, „Czas Cyganów”, „Arizona Dream” czy „Underground”. Wspólpracował również z reżyserem Emirem Kusturicą i Patrice Chereau i komponował muzykę do spektakli i teatralnych projektów – „Silence of the Balkans”, „Children Crusade” i „Boskiej Komedii”.

Kayah: „Nie stoję w miejscu”

Kayah to wokalistka o wielu twarzach, a duet z Bregovićem był jednym z ważniejszych przystanków w jej muzycznej karierze. Jeden z jej ostatnich projektów, czyli „Transoriental Orchestra”, powstał na potrzeby festiwalu Warszawa Singera. Kayah zaprosiła do współpracy Atanasa Valkova, kompozytora filmowego i muzycznego producenta. Do udziału w projekcie wybrali instrumentalistów i solistów pochodzenia polskiego, ukraińskiego i irańskiego. Jak sama przyznaje, nadal rozwija się jako artystka.

- Gdybym miała przekonanie, że już powiedziałam wszystko, wyraziłam siebie, poszukałabym innego zawodu… - mówiła Kayah w rozmowie z LoveKraków.pl -  Wciąż szukam nowych środków wyrazu. Nie stoję w miejscu, rozwijam się, podlegam tym samym prawom co inni. Uczę się przez cały czas. To nie tylko moja kobieca natura, że niby „la donna e mobile", ale dorastam i dojrzewam jako człowiek. Dlatego wciąż jest coś do opowiedzenia, ponieważ są nowe wnioski, nowa optyka, nowe rozumienie. Jedyne stałe to fakt, że się zmieniam.

Bilety na koncert dostępne na Eventim.pl, Biletomat.pl - bilety online, ebilet.pl oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży Saturn Polska, Empik i Media Markt.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale