Kazimierz. Centrum Społeczności Żydowskiej otwiera plac zabaw i ogród

Kazimierz fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Centrum Żydowskiej Społeczności w tym tygodniu otwiera przy ul. Miodowej 24 Plac Zabaw im. Rodziny Taube i Ogrodu im. Shany Penn, które będą działać przy Żydowskim Przedszkolu i Żłobku „Frajda”.

– Plac zabaw oraz ogród mają zarówno służyć zabawie i rozwojowi najmłodszych krakowian jak i umożliwić im interakcję z kulturą żydowską, która od setek lat nieodłącznie stanowi element tkanki miejskiej Krakowa – mówi Joanna Fabijańczuk z Centrum Społeczności Żydowskiej.

Kultura i historia żydowska na wyciągniecie ręki

W tym miejscu warto przypomnieć, że powstałe w 2017 roku przedszkole i żłobek żydowski „Frajda” powstały w celu podtrzymania tradycji i kultury żydowskiej. To też pierwsza niereligijna placówka w Krakowie, która pozwala najmłodszym poznanie kultury i historii żydowskiej.

Hon. Tad Taube, główny darczyńca projektu to amerykański biznesmen i filantrop. Urodził się w Krakowie w 1931 r. i na kilka tygodni przez rozpoczęciem II wojny światowej wyemigrował z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Jest założycielem i prezesem fundacji Taube Philanthropies, prezydentem Koret Foundation, prezesem i założycielem Woodmont Companies – firmy zajmującej się inwestycjami i zarządzaniem na rynku nieruchomości. Pan Taube od ponad 30 lat wspiera działania, które mają na celu rozwój życia kulturalnego oraz społecznego w Polsce jak i w Kalifornii.

Shana Penn, imieniem której nazwany został nowopowstały ogród jest Dyrektorką Wykonawczą Taube Philanthropies, której wkład w rozwój dialogu polsko – żydowskiego jest nieoceniony. Shana Penn jest także autorką książek Podziemie Kobiet” (2003) oraz Sekret Solidarności. Kobiety, które pokonały komunizm w Polsce” (2014), w których podejmuje problematykę statusu kobiet w kontekście działalności opozycyjnej oraz ich miejsca w ruchu „Solidarności”.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus