Kim jest uchodźca? Dwa dni, by lepiej poznać temat

Plakat wydarzenia "Rethinking Europe's Refugee Crisis"

Kim jest uchodźca, migrant, osoba ubiegająca się o azyl? Dlaczego ich się boimy? Jakie wyzwania czekają nas w związku z kryzysem uchodźczym? Jak najlepiej pomóc ofiarom wojny i prześladowań? Czy istnieje dobry sposób na integrację uchodźców? W październiku w Krakowie odbędzie się duże wydarzenie poświęcone tej tematyce.

Inicjatywę „Rethinking Europe's Refugee Crisis” rozpoczęła Sindhuja Sankaran, badaczka i psycholożka (UJ/UW), po tym, jak powróciła z wolontariatu w obozie Moria na wyspie Lesbos w Grecji. W czasie pierwszego tego typu wydarzenia w lipcu 2018 roku Sindhuja podzieliła się swoją wiedzą i doświadczeniem na temat migracji.

Eksperci z Polski i Europy

Wydarzenie organizowane w październiku, to kolejny krok na drodze edukacji o migracjach w Polsce. Wspólnie z profesjonalnymi działaczami organizacji pozarządowych pracujących z uchodźcami oraz liderami ruchów oddolnych omówione zostaną możliwe sposoby integracji i pomocy migrantom i uchodźcom w UE i Polsce.

Podczas wydarzenia będzie można wysłuchać prezentacji czołowych badaczy: Haliny Grzymały-Moszczyńskiej, Paula van Lange, Michała Bilewicza. Polscy i europejscy uczeni krótko omówią swoje badania, dzieląc się odpowiedziami na pytania na temat migracji, które współcześnie stawia sobie tak wiele osób.

Historie konkretnych osób

Przede wszystkim jednak będzie można usłyszeć historie uchodźców, którzy opowiedzą o wyzwaniach, z jakimi muszą się zmagać każdego dnia. – Ich historie, ich zainteresowania, hobby, nadzieje... To jest coś, do czego możemy się odnieść – mówi Sindhuja Sankaran, badaczka z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jedna z organizatorek – To ich historie pomagają nam zrozumieć, że uchodźca czy osoba poszukująca azylu nie różni się od nas.

– Podczas wydarzenia usłyszymy historie syryjskich uchodźców mieszkających w Polsce i Holandii. Zobaczymy obóz Moria dzięki jednemu z Afgańczyków ubiegających się o azyl, który nadal tam mieszka. Spotkamy się również z uchodźczynią z Czeczenii, która znalazła schronienie w Polsce – zapowiadają organizatorzy.

Dwa dni

Wydarzenie rozpoczyna się w piątek, 26 października o godzinie 17:30 w Instytucie Psychologii UJ (ul. Ingardena 6). Po wypowiedziach Janiny Ochojskiej, naukowców, pracowników organizacji pozarządowych i samych uchodźców, odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego „Together Apart”.

W sobotę 27 października odbędzie się spotkanie networkingowe i seria warsztatów na temat migracji. Następnie o godz. 17.30 w Instytucie Psychologii UJ odbędzie się druga seria krótkich wykładów. Wszystkie wystąpienia będą tłumaczone na język angielski. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotografii pt. „Najważniejsza rzecz”, którą na ten cel przekazała UNHCR. Publikacja pełnego programu planowana jest na 21 września.

comments powered by Disqus