Kino plenerowe i nowe wystawy. Muzeum Czapskiego rozkwita na wiosnę

Muzeum Czapskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Widoki dawnych miast, tajemnicze pieczęcie i dawka dobrego kina. Tak w skrócie zapowiadają się najbliższe miesiące w Muzeum Czapskiego – oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie.

Brak planów na wiosenny dzień? Niemalże z samego centrum miasta możemy się przenieść do różnych miast świata czy obejrzeć niezwykłe, drohiczyńskie pieczęcie. Tym tematom są poświęcone dwie nowe wystawy prezentowane w Muzeum Czapskiego.

Nie tylko Gmach Główny

– Zazwyczaj koncentrujemy się na Gmachu Głównym, a często zapominamy o innych naszych oddziałach. A te są równie interesujące pod względem przygotowywanych wystaw – zapewnia Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie.

I tak z Biblioteki Starodruków i Gabinetu Kartograficznego możemy wyruszyć w podróż do miast znanych od starożytności – Jerozolimy, Rzymu czy Aleksandrii. Na mapie znalazł się również XVII-wieczny Konstantynopol. A to wszystko w ramach wystawy „Nie tylko stolice. Miasta świata w starodrukach”.

– Zwiedzający mają okazję zobaczyć plany, widoki i panoramy miast – zarówno tych małych, jak i tych mniejszych – mówi Iwona Długopolska, kuratorka wystawy. – Pokazujemy miasta polskie, europejskie, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz obu Ameryk, a poprzez to staramy się odkryć istotę i fenomen miasta jako takiego.

Panoramy, sceny wydarzeń historycznych, widoki zabytkowych budowli i opisy pochodzą z 55 ksiąg wydanych od XVI do początku XIX wieku – są to atlasy, księgi o tematyce geograficznej, historycznej i podróżniczej, przewodniki turystyczne czy nawet zbiór XVI-wiecznych polskich konstytucji, statutów i przywilejów. Oprócz tego zobaczymy 25 luźnych planów miast, które powstały od XVII do XIX wieku.

Będziemy się mogli wybrać nie tylko w podróż zagraniczną. Ekspozycja ukazuje dawne oblicze polskich miast – dzięki temu możemy wybrać się na krótką wycieczkę po Krakowie, Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu. Przedstawiające je ryciny pochodzą z wieków XVI–XVIII.

Pieczęcie z tajemniczymi symbolami

Niby niepozorne, a ważne. Kolejną nową ekspozycją w Muzeum Czapskiego jest ta poświęcona pieczęciom. Zobaczymy ich prawie 1000 – są to plomby typu drohiczyńskiego.

– W 1864 roku w Drochiczynie nad Bugiem oderwała się skarpa Góry Zamkowej. Od tego czasu w tym miejscu są znajdowane małe ołowiane przedmioty, z odciśniętymi na nich tajemniczymi symbolami. Ze względu na miejsce odkrycia, nazywa się je właśnie plombami drohiczyńskimi. Pierwsze badania prowadził nad nimi hrabia Konstanty Tyszkiewicz – mówi Anna Bochnak, kurator wystawy „Istotne-niepozorne. Ołowiane znaki pieczętne”.

Z wystaw do kina

W sąsiedztwie muzeum znajduje się Pawilon Czapskiego, który otwarto w 2016 roku. Podobnie jak w minionym roku, w plenerze będzie można obejrzeć znane filmy. Letnie kino rozpocznie się w pierwszą sobotę lipca pokazem „The Square” w reż. Rubena Ostlunda. W kolejne soboty – aż do końca września, widzowie zobaczą m.in. „La La Land”, „Manifesto”, „Serce miłości”, „To tylko koniec świata” czy „Maudie”. Wstęp na pokazy jest wolny.