Kino w Gmachu Głównym i lokale „lunchowe” w Cracovii. Konsultacje społeczne zakończone

Hotel Cracovia fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące zmian w przestrzeni pomiędzy Gmachem Głównym Muzeum Narodowego a dawną "Cracovią". Wśród pomysłów znalazły się m.in. podziemna komunikacja czy powstanie punktu widokowego. W samych obiektach miałyby się znaleźć kawiarnie, kino czy otwarta biblioteka. Jak podkreślają władze MNK, ważne, aby o wspomnianej przestrzeni myśleć globalnie.

Pod koniec 2016 roku ministerstwo kultury zakupiło dla Muzeum Narodowego w Krakowie znajdujący się w sąsiedztwie budynek dawnego hotelu Cracovia.  Od tego czasu rozpoczęły się dyskusje dotyczące zagospodarowania obiektu. Wiadomo już, że powstanie w nim m.in. Muzeum Architektury i Designu.

Kiedy na początku 2017 roku rozmawialiśmy z dyrektorem MNK, Andrzejem Betlejem, przyznał, że część pokoi zostanie poszerzona w celu wydzielenia potrzebnych przestrzeni.

– Tak naprawdę najprostszą rzeczą byłoby zaadaptowanie jednej z niższych kondygnacji. Najprostsza do adaptacji jest przestrzeń na parterze. Nie chcemy działać półśrodkami, ale dobrze to przygotować. Cracovia jest dla nas wielką sprawą, bo to pomoże nam myśleć o przebudowie Gmachu Głównego. Pamiętajmy, że nie dokonaliśmy zakupu jedynie budynku, ale również działki. Należy do niej parking, który najchętniej zamieniłbym na przestrzeń służącą wszystkim, lecz pamiętajmy, co można zrobić wkopując się pod parking. Za budynkiem Cracovii również znajdują się przestrzenie do wykorzystania, może na magazyn? – zastanawiał się wówczas.

Przestrzeń wielkich zmian

W związku z zakupem zaczęto się również zastanawiać nad placem znajdującym się pomiędzy gmachem a „Cracovią”. W tym celu pod koniec marca rozpoczął się cykl konsultacji społecznych, w trakcie których mieszkańcy mogli dzielić się swoimi pomysłami na temat przyszłego wyglądu tej części miasta. A koncepcji było wiele – sprowadzenie ruchu samochodowego z al. Focha pod ziemię czy budowy kładki ponad jezdnią i torowiskiem z punktem widokowym. Nie zabrakło tematyki remontu Gmachu Głównego i stworzenia w nim Muzeum Kultury Polskiej, utworzenia Centrum Konserwacji i Magazynowania Zbiorów czy zielonych ogrodów na dachach. Według mieszkańców, w Gmachu Głównym mogłaby powstać duża przestrzeń wystawiennicza z salami konferencyjnymi i kinową.

W samej Cracovii, oprócz Muzeum Architektury i Designu, na parterze miałyby się znaleźć komercyjne sklepy z polskim i europejskim designem, otwarta biblioteka i czytelnia, kawiarnia i lokale „lunchowe” oraz przestrzeń dla dzieci.

– Chcieliśmy usłyszeć, co mieszkańcy myślą o tej przebudowie i jakie są ich potrzeby. Mamy już przygotowany raport, który zostanie udostępniony już niebawem. W tej chwili mamy jego roboczą wersję. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich przygotowujemy koncepcję, która będzie służyła wypracowaniu nowego programu funkcjonalno-użytkowego. Ma być podstawą do projektowania nowej Cracovii i nowego Gmachu Głównego. Warto również pamiętać, że w kompleksie tym znajduje się również Kino Kijów. Dlatego tak ważne jest, aby myśleć globalnie w kontekście tej przestrzeni – mówił podczas ostatniego spotkania z dziennikarzami Łukasz Gaweł, Z-ca Dyrektora ds. Strategii, Rozwoju i Komunikacji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza Zwierzyniec
reklama
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale