Kładkę na Wiśle zbuduje nowa instytucja

Wizualizacja kładki fot. Jarosław Naumczyk

Nie ZIKiT, a nowa jednostka przeznaczona do realizacji najważniejszych miejskich inwestycji, ma się zająć budową kładki na Wiśle łączącej Kazimierz z Ludwinowem. Czas pokaże, czy tym razem deklaracje urzędników wejdą w fazę realizacji.

Kładka łącząca Kazimierz z Ludwinowem to jedna z tych inwestycji, które od lat nie mogą doczekać się rozpoczęcia prac. Projekt, wraz wydanym pozwoleniem na budowę, był gotowy już w 2009 roku. Ponieważ inwestycja nie ruszyła, pozwolenie wygasło po trzech latach i trzeba było od nowa rozpocząć procedurę.

Niemal dokładnie dwa lata temu informowaliśmy, że „budowa ma się rozpocząć w przyszłym roku”. Jeszcze w listopadzie 2015 roku urzędnicy zapewniali, że wszystko idzie zgodnie z planem, a w 2017 roku przejdziemy lub przejedziemy już nową kładką. W 2016 roku jednak nic konkretnego się w tej sprawie nie stało.

Tylko papiery

W tym roku wbicia pierwszej łopaty też nie należy się spodziewać. Miasto ma w budżecie na ten cel 300 tysięcy złotych, a w planie jest tylko aktualizacja dokumentacji i uzyskanie pozwolenia na budowę. To niewielka kwota, biorąc pod uwagę, że realizacja będzie kosztować kilkadziesiąt milionów złotych – wstępne szacunki mówiły nawet o 46 milionach.

Jest jednak też nowa informacja. Wkrótce tę inwestycję przejmie od Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu nowa, tworzona właśnie jednostka – Zarząd Inwestycji Miejskich. Ma ona skupić w jednym miejscu wszystkie najważniejsze miejskie zadania, a urzędnicy zdecydowali o wpisaniu na tę listę również budowy kładki. – Kładka to jedno z zadań, które będzie realizowane już przez Zarząd Inwestycji Miejskich. Początek realizacji prac planowany jest na przyszły rok. W tym wciąż będą trwać prace nad dokumentacją – zapowiada Piotr Hamarnik z biura prasowego ZIKiT.

Niecodzienny kształt

Zgodnie z wyłonioną w konkursie koncepcją przygotowaną przez Biuro Projektów Lewicki Łatak, przeprawa będzie miała dwa trakty: jeden poziomy, a drugi w kształcie sinusoidy, umożliwiający oglądanie panoramy tej części miasta z punktu widokowego umieszczonego wysoko nad wodą. Jeden przyczółek nowej przeprawy znajdzie się pomiędzy ulicami Wietora i Skawińską, a drugi – między Wilgą a hotelem Forum.

Równolegle miasto przygotowuje inną inwestycję: budowę ścieżki rowerowej, która od nowej kładki poprowadzi do ulicy Konopnickiej, ronda Matecznego i dalej, wzdłuż ulicy Kamieńskiego do skrzyżowania Wielickiej i Nowosądeckiej. Prace rozpoczną się w tym roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Dębniki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale