Kobiety rządzą x 100

fot. Fot. dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Sto lat Głosu Kobiet

W tym roku mija 100 lat od uzyskania przez Polki praw wyborczych. W związku z tym od najbliższej niedzieli w ZetPeTe będzie można zobaczyć interaktywną wystawę „Niepodległa x 100”, zorganizowaną przez Stowarzyszenie Sto lat Głosu Kobiet.

Rok 1918. Grupa zdeterminowanych kobiet marznie pod mokotowską willą Piłsudskiego z symbolicznymi parasolkami w rękach i walczy o prawa wyborcze kobiet. W tym roku mija dokładnie 100 lat od tego wydarzenia. Upamiętnieniem tej ważnej rocznicy będzie właśnie „Niepodległa x 100” opowiadająca o doświadczeniach i sukcesach Polek.

– Wywalczenie praw wyborczych było wydarzeniem, które wpłynęło nie tylko na życie kobiet, ale na funkcjonowanie całego polskiego społeczeństwa. To dzięki temu wydarzeniu możemy dziś decydować o kształcie kraju, w którym żyjemy, wypowiadać swoje racje głośno i domagać się ich uznania – przyznaje Nina Gabryś, kuratorka wystawy i wiceprezeska Stowarzyszenia Sto lat Głosu Kobiet.

Odwiedzający będą mogli prześledzić drogę Polek do emancypacji, walkę o prawa wyborcze i równość. Początkiem tej podróży będzie połowa XIX wieku, która zakończy się w czasach współczesnych. Zobaczymy archiwalne materiały, zdjęcia, fragmenty tekstów, wycinki prasowe i artefakty. Zamiast gablotek i ram, zastaniemy interaktywną ekspozycję, do której tworzenia zostaną zaproszeni sami zwiedzający.

„Chcemy nadrobić zaległości”

– Naszymi obchodami chcemy przypomnieć, że nie zawsze tak było i upamiętnić losy tych, którym zawdzięczamy pełnię praw publicznych. Bo choć były to odważne, inteligentne i niezwykłe kobiety, ich losy są dziś niemal nieznane – nie uczy się o nich w szkołach, rzadko wspomina w popularnonaukowych opracowaniach. My chcemy choć w części nadrobić te zaległości – przyznaje Nina Gabryś.

Na dobry początek – wspomniana wystawa. Nieco później, bo w listopadzie, odbędzie się konferencja Kobiety rządzą x 100. Zaplanowano również Lekcję Herstorii i premierę spektaklu „Całe życie”. Wszystkie odbywają się pod szyldem „Kobiety rządzą x 100”.

Wyzwania kolejnego stulecia

Konferencja Kobiety rządzą x 100 odbędzie się 23 listopada w Międzynarodowym Centrum Kultury.

– Nie będzie to naukowa debata, ale spotkanie ekspertek z najróżniejszych branż. Do udziału zaprosiłyśmy m.in. specjalistkę z zakresu historii kobiet – dr Dobrochnę Kałwę czy blogerkę – Lady Pasztet. Chcemy, by opowiedziały zarówno o walce Polek o prawa wyborcze, jak i zastanowiły się nad tym, jakie wyzwania czekają na kobiety w Polsce w kolejnym stuleciu. I tak, mamy nadzieję, że swoje zdanie na ten temat wyrazi też publiczność – stwierdza nasza rozmówczyni.

Czym dzisiaj jest feminizm?

Jeżeli chodzi o przedstawienie, możemy spodziewać się współczesnej, nieco komediowej opowieści o spotkaniu dwóch par.

– Przede wszystkim chciałyśmy uniknąć formy, która przypominałaby szkolną akademię – a niestety łatwo wpaść w taką pułapkę, snując opowieść o wybitnych postaciach z przeszłości. Na podstawie ich rozmów, przyglądamy się współczesnym rolom płciowym, zastanawiamy, czym dzisiaj jest feminizm, zadajemy pytania o to, jak udało się wykorzystać jego zdobycze – opowiada Nina Gabryś.

Scenariusz do sztuki stworzyła krakowska poetka Joanna Oparek, a reżyserem jest Sebastian Myłek. Premierze spektaklu będzie towarzyszył happening.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

 

News will be here