Kolejna galeria w centrum Krakowa już niebawem?

Pałac Wołodkowiczów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sprzedany w ubiegłym roku pałac Wołodkowiczów przy ulicy Lubicz 4 jest przygotowywany do pełnienia nowej funkcji. Prywatny właściciel planuje otworzyć w nim nowoczesną przestrzeń handlową związaną m.in. z branżą jubilerską, odzieżową, obuwniczą i gastronomiczną. Teraz obiekt znajduje się w fazie projektowania, trwają również konsultacje dotyczące dokumentacji. Nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie się przebudowa. Szczegóły poznamy jesienią.

Pierwsze informacje o tym, że zabytkowy pałac Wołodkowiczów trafił w ręce prywatnego inwestora pojawiły się w październiku ubiegłego roku. Nieruchomości pozbyła się Poczta Polska, która zapewniła sobie to, że nadal będzie mogła wynajmować część budynku.

Szczegóły owiane tajemnicą

Chociaż z zewnątrz zmiany nie będą widoczne, wnętrze pałacu czeka modernizacja. Inwestor planuje zamontować szklaną windę i wybudować nowe schody, ułatwiające poruszanie się wewnątrz budynku. Nie wiadomo jednak, kiedy całość zostanie oddana do użytku w nowej formie. Pół roku temu poinformowano nas, że prowadzone są rozmowy z wieloma najemcami, a przebudowa zakończy się w drugiej połowie 2016 roku.

– Jako spółka jesteśmy agentem do spraw komercjalizacji tego projektu. Na dzień dzisiejszy nie mogę powiedzieć więcej niż widnieje w oficjalnym  komunikacie. Dopiero rozpoczęliśmy ten projekt i zajmujemy się jedynie komercjalizacją. Wszystkie szczegóły są w gestii inwestora, a ja nie jestem uprawniony do przekazywania takich informacji. Do poinformowania, kto jest inwestorem również nie jestem uprawniony, bo to świeży temat – mówił w październiku Karol Cieciera, dyrektor operacyjny Adept Investment.

Od tego czasu zmieniło się niewiele. Firma nadal nie zdradza szczegółów dotyczących przyszłości pałacu i prosi o uzbrojenie się w cierpliwość. Jak zapewniła asystentka biura Adept Investment, kolejnych szczegółów należy spodziewać się jesienią.

– Obecnie obiekt znajduje się w fazie projektowania, prowadzone są prace projektowe nad jego koncepcją oraz konsultacje w sprawach dokumentacji z
urzędami miejskimi. Szerszych informacji w tym temacie będziemy mogli udzielić po okresie wakacyjnym – mówi Klaudyna Patalas.

Historyczny charakter budynku

Trzykondygnacyjny pałac Wołodkowiczów powstał w latach 80. XIX wieku. Był wzorowany na architekturze francuskiej według projektu krakowskich architektów Tadeusza Stryjeńskiego i Władysława Ekielskiego. Obecny w pałacu do dziś urząd pocztowy mieści się w nim od lat 50. XX wieku.

Obiekt ma dużą wartość historyczną. Znajdują się w nim zabytkowe wyposażenie dawnego pałacu, m.in. ozdobne drewniane parkiety oraz sztukaterie i inne elementy dekoracyjne zdobiące ściany. Modernizacja będzie przeprowadzana pod okiem konserwatora zabytków.

comments powered by Disqus