Kolejna odsłona rozmów o Krowodrzy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już dzisiaj w filii Biblioteki Kraków przy ul. Królewskiej 59, odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Porozmawiajmy o Krowodrzy”. Tym razem tematem spotkania będą „Kosynierzy z Krowodrzy”.

– Z perspektywy obecnej Krowodrzy, której teren obejmuje kilka historycznych wsi i jurydyk, chcemy przypomnieć powstanie, którego był naczelnikiem. Ten bodaj pierwszy od czasów potopu szwedzkiego chłopski zryw w narodowej sprawie i podeliberować także o udziale naszych chłopskich poprzedników w tym wydarzeniu – mówi Łukasz Mańczyk, radny Dzielnicy V Krowodrza.

Gościem wydarzenia będzie dr hab. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki. Uczestnicy będą mogli również odkryć kościuszkowskie ślady na terenie Krowodrzy. Pomoże w tym specjalista od fortyfikacji, dr hab. Krzysztof Wielgus z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Piotr Worytkiewicz z Muzeum Etnograficznego.

– Powoli zbliżamy się też do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. A ta niepodległość wymaszerowała jak wiadomo w 1914 roku z Oleandrów, czyli, mówiąc językiem dzisiejszego podziału na jednostki pomocnicze: niepodległość wyszła z Krowodrzy. Wśród gości rozmowy poświęconej kościuszkowskim śladom będzie nasza mieszkanka Maria Huk, wnuczka porucznika Antoniego Stawarza który cztery lata później, w 1918 roku, dowodził rozbrajaniem Austriaków – informuje Mańczyk.

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale