Kolejne przyspieszenie antysmogowe

Władze miasta oraz sejmiku wojewódzkiego podczas posiedzenia w 2013 roku fot. LoveKraków.pl

Tym razem radni Platformy Obywatelskiej wraz z prezydentem Jackiem Majchrowskim chcą, by miasto przystąpiło do postępowania w Naczelnym Sądzie Administracyjnym jako strona. Rada miasta dodatkowo wystosuje rezolucję, w której zostanie zawarta prośba, by NSA przyspieszył procedurę i wyznaczył termin rozprawy.

Minęło pięć miesięcy odkąd Sejmik Województwa Małopolskiego, a za nim Client Earth wraz z Krakowskim Alarmem Smogowym, złożyli skargę kasacyjną w sprawie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, unieważniającego uchwałę sejmiku z 2013 roku zakazującą stosowania węgla jako paliwa w piecach domowych.

Przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider oraz radna Anna Prokop-Staszecka na najbliższej sesji rady miasta będą przekonywać pozostałych samorządowców, by przegłosowano uchwałę kierunkową, która zobowiąże prezydenta Majchrowskiego do włączenia Krakowa jako strony w procesie rozpatrującym skargę kasacyjną na uchwałę Sejmiku Województwa Małopolskiego w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze Gminy Miejskiej Kraków. Już teraz możemy napisać, że dokument zostanie przyjęty. – Rozmawialiśmy już z prezydentem, jesteśmy po konsultacjach i pan prezydent się na to zgadza – mówi Bogusław Kośmider.

W oczekiwaniu na terminy

Kolejną sprawą jest rezolucja, która zostanie wystosowana do prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. – Na razie nie mamy terminu rozprawy, a biorąc pod uwagę nasze doświadczenie, to wszystko może potrwać nawet półtora roku – twierdzi przewodniczący rady miasta. A im szybciej wyrok zapadnie, tym więcej czasu (w przypadku podtrzymania przez NSA wyroku WSA) będą mieli rządzący na zmianę obowiązującego prawa.

– Wagę problemu dostrzegli również posłowie Sejmu RP. Został bowiem złożony poselski projekt ustawy o zmianie prawa ochrony środowiska oraz innych ustaw związanych z poprawą jakości powietrza oraz ochroną przed hałasem, który zmierza do doprecyzowania rodzaju i jakości paliw stałych dopuszczonych do stosowania oraz minimalne wymagania techniczne dla urządzeń ich spalania – czytamy w rezolucji.

News will be here