Kolejne spotkania za nami

fot. LoveKraków.pl
Odbyło się już sześć spotkań informacyjnych, których zadaniem jest przybliżenie zagadnień związanych z budżetem obywatelskim. Przed nami jeszcze pięć takich konsultacji.

Spotkania, których organizatorem jest krakowski urząd miasta, to przede wszystkim okazja, na praktyczne porady oraz konkretne uwagi do projektów startujących w konkursie budżetu  obywatelskiego. Oprócz konsultacji z urzędnikami, pomysłodawcy mają również okazję do rozmów z mieszkańcami, którzy już na przełomie września i października będą głosować na najlepszy pomysł w BO 2019.

Najczęstsze pytania

W trakcie sześciu dotychczasowych spotkań, uczestnicy najczęściej pytali o to, gdzie powinno być zlokalizowane zadanie przedstawione w projekcie. Urzędnicy każdorazowo odpowiadali, że lokalizacja jest najważniejszym warunkiem, który musi być spełniony, aby pomysł mógł uczestniczyć w głosowaniu,.a. Zadanie musi być zlokalizowane na terenie miejskim, ponieważ Kraków nie może finansować projektów na terenach, które do niego nie należą..

Poza tym, duże zainteresowanie i wiele pytań budzi kwestia ogólnodostępności projektu. Jak informuje Jan Barański z urzędu miasta „przez ogólnodostępność należy rozumieć umożliwienie wszystkim albo ogółowi mieszkańców nieodpłatną możliwość korzystania z efektów realizowanego projektu”. Co więcej, Barański podkreśla, że dostęp do tego nie może stanowić trudności.

Urzędnik tłumaczy tę kwestię na przykładzie projektu realizowanego w szkołach. – Jeśli szkoła postanowi udostępnić salę gimnastyczną lub plac zabaw zrealizowany w ramach BO na 1 godzinę tygodniowo, taki projekt nie spełni zasad ogólnodostępności – analizuje.

Lista poparcia. Gdzie ją złożyć?

Konsultacje, to przede wszystkim konkretne informacje o tym gdzie i w jaki sposób złożyć projekt. Jedną z integralnych części każdego pomysłu, jest poruszana w czasie spotkań, kwestia list poparcia. Tuż po złożeniu projektu, system generuje listę, którą należy wydrukować i wraz z 15 podpisami, dostarczyć do siedziby Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia przy ul. Brackiej 10 lub na dzienniki podawcze urzędu miasta. W zależności od charakteru projektu będą to podpisy mieszkańców konkretnej dzielnicy lub Krakowa.

Pytania krakowian, poruszają również kwestię tego, kto może złożyć wniosek, oraz co wpływa na pozycję projektu na liście do głosowania. Jan Barański odpowiada, że „wnioski do BO może złoży każdy mieszkaniec Krakowa najpóźniej do 31 maja, natomiast o numeracji projektów decyduje kolejność ich zgłoszeń”.

Kolejne konsultacje

W harmonogramie budżetu obywatelskiego zaplanowanych jest jeszcze pięć takich wydarzeń. Odbędą się one kolejno 8, 9, 13, 15 i 16 maja. Najbliższe będzie miało miejsce w Dworku Białoprądnickim, a ostatnie w Wydziale Polityki Społecznej i Zdrowia przy ul. Brackiej 10.