Kolejne zmagania z Wyspiańskim

S. Wyspiański, Autoportret z żoną

Wyspiański Restart. W poniedziałek rozpoczęła się konferencja, która potrwa do 22 listopada. W jej trakcie odbędą się wykłady mistrzowskie, debaty i pokazy artystyczne. Spotkania z myślą Wyspiańskiego będą się odbywać w Pałacu Krzysztofory.

Artysta, który inspiruje do dziś. W poniedziałek w Pałacu Krzysztofory rozpoczęła się konferencja Wyspiański. Restart, poświęcona Stanisławowi Wyspiańskiemu. Ma ona uświadomić, że jego złożone twórcze myślenie jest we współczesnej Polsce czymś potrzebnym.

– Słowo „restart” ma zaznaczyć, że konferencją raczej coś rozpoczynamy, niż zamykamy. Będzie to okazja do spotkań i rozmów – nie mamy tutaj do czynienia z tradycyjną konferencją. Przez trzy dni spotkamy ludzi myślących Wyspiańskim i o Wyspiańskim. Dla badaczy jego twórczości jest żywym partnerem do myślenia o Polsce, Bogu, Krakowie czy kobietach. To również nasze cztery wyjściowe tematy  – mówi Dariusz Kosiński z Katedry Performatyki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wiele okazji do spotkań

W programie znalazły się m.in. „Okruchy, reszty, strzępy, marginesy”, „Kim był Stanisław Wyspiański?”, „Wyspiański a tradycja narodowa i europejska, czyli o Polsce opowiadanej dziś przez teatr”, „Kraków Wyspiańskiego” czy „Młoda. Wyspiański i fantazmaty kobiecości”. Oprócz tego odbędą się pokazy artystyczne – publiczność zobaczy spektakle „Legion”, „Klątwa” i „Legenda”, które powstały w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w sezonie 2016/2017.

– Jak widać, pojawi się wiele form, dzięki którym spotkamy się z myślą Stanisława Wyspiańskiego. Od kilku miesięcy przygotowywaliśmy się do kolejnych zmagań z artystą i często zadawano mi pytanie, co zrobić, by zaistniał w tym mieście. Wnosimy Wyspiańskiego na scenę raz na dziesięć lat, stawiamy mu pomnik, po czym chowamy z powrotem do magazynu. Myślę, że w obszarze upamiętnienia zrobiliśmy, co powinniśmy, ale jak zrestartować sposób myślenia naszego miasta, jeśli o niego chodzi? – powiedział podczas otwarcia konferencji Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

„Zmagania” te będą toczyły się również w kolejnych latach. Andrzej Kulig, wiceprezydent miasta, poinformował, że wydarzenia związane z Wyspiańskim zostały wpisane do wieloletniej prognozy finansowej. Dlatego w przyszłym roku również odbędą się kolejne wydarzenia poświęcone twórcy.

Program konferencji "Wyspiański. Restart" dostępny na stronie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale