Kolejni pracownicy krakowskiego sądu apelacyjnego zatrzymani

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejne cztery osoby zostały zatrzymane w związku z procederem wyprowadzania pieniędzy z krakowskiego sądu apelacyjnego. Podejrzani to obecni oraz byli pracownicy oddziału finansowo-kontrolnego.

–  Według zebranych w sprawie dowodów zatrzymani brali udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie oraz dopuszczali się tzw. prania pieniędzy poprzez zawieranie nieprawdziwych umów cywilnoprawnych z firmami, które przywłaszczały pieniądze sądu. Z tytułu zawartych umów uzyskali korzyści majątkowe od 28 do 180 tys. złotych – informuje CBA.

Przewłaszczanie na 30 mln złotych

Sprawa dotyczy procederu przywłaszczenia mienia wielkiej wartości należących do Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Od 2011 roku pracownicy sądu mieli wyprowadzać pieniądze poprzez zawieranie fikcyjnych umów i udzielania zamówień.

W procederze tym brali udział  m.in. prezes i dyrektor sądu, zastępca dyrektora, główna księgowa, zastępca głównej księgowej, główny specjalista do spraw zamówień.

– Realizacja procederu przestępczego była możliwa poprzez zorganizowanie sieci około dwudziestu firm powiązanych kapitałowo i osobowo, otrzymujących fikcyjne zamówienia z Sądu Apelacyjnego w Krakowie. Firmy te z kolei korumpowały pracowników poprzez udzielanie im fikcyjnych zleceń, co zapewniało im przychylność i dyskrecję – przypomina CBA.

Dotychczas podejrzanym przedstawiono zarzuty przywłaszczenia ponad 30 milionów złotych będących w dyspozycji Sądu Apelacyjnego w Krakowie. W sprawie jest już 30 podejrzanych
comments powered by Disqus