Kolejny wniosek do prokuratury w sprawie strefy parkowania

Zarzuty dotyczą m.in. wprowadzenia strefy ograniczonego ruchu na Kazimierzu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radny Adam Kalita złożył do prokuratury wniosek o sprawdzenie nieprawidłowości związanych z wyznaczaniem i funkcjonowaniem strefy płatnego parkowania. Kalita zwraca w nim uwagę m.in. na kwestię prawidłowości oznakowania i pobierania opłat czy liczby miejsc dla osób niepełnosprawnych. To już drugie takie doniesienie złożone przez radnego.

Radny Kalita jest przewodniczącym komisji rewizyjnej w radzie miasta. Już na początku stycznia złożył w prokuraturze wniosek o sprawdzenie działań miasta w sprawie parkowania. Teraz zwrócił się do prokuratury ponownie, jak sam twierdzi „w uzupełnieniu” poprzedniego pisma.

– Cały czas dochodzą do mnie nowe informacje i nie mogę nie reagować, jeśli uważam, że zostało popełnione przestępstwo – podkreśla w rozmowie z LoveKraków.pl radny Kalita.

Lista zarzutów

W samym piśmie znajdziemy jednak zarzuty, które są podnoszone przeciwko Zarządowi Infrastruktury Komunalnej i Transportu już do pewnego czasu.

Jeden z nich to nielegalne w ocenie radnego pobieranie opłat za parkowanie w minionych latach. Chodzi o te miejsca, które nie były wyznaczone równocześnie znakami pionowymi i poziomymi oraz o te, które nie zachowywały przepisowej szerokości chodnika (co stało się później impulsem do całej ubiegłorocznej zmiany organizacji strefy).

Radny wytyka urzędnikom również brak przepisowej liczby wyznaczonych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Zapewnienie 4 procent takich miejsc w całej strefie to jeden z warunków jej funkcjonowania.

Kolejny zarzut to ten najgłośniej podnoszony – i stanowiący również podstawę działań wojewody, który również zgłosił działania ZIKiT do prokuratury. Chodzi o strefę ograniczonego ruchu na Kazimierzu, która zdaniem jej przeciwników stanowi niedopuszczalne ograniczenie dostępu do drogi publicznej.

W piśmie znajdziemy również uwagi dotyczące nieuwzględnienia opinii policji co do nocnego parkowania na ul. Dietla i braku formalnych uprawnień wicedyrektora ZIKiT do zatwierdzania zmian w organizacji ruchu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale