Komiksowy początek wiosny

Wizualizacja wystawy Teraz komiks! w MNK

Wiosna w Krakowie rozpocznie się … komiksowo. Od 24 do 25 marca potrwa 7. Krakowski Festiwal Komiksu, trochę wcześniej, bo 2 marca w Gmachu Głównym MNK zostanie otwarta wystawa „Teraz komiks!”.

Fani komiksu zapewne już niecierpliwie spoglądają w kalendarz. Od otwarcia wystawy „Teraz komiks” w Gmachu Głównym MNK dzielą nas niecałe trzy tygodnie. Na początku warto zaznaczyć, że to pierwsza tego typu ekspozycja w tej instytucji. Znajdą się na niej wydawnictwa, oryginalne prace i przedmioty z lat 1871 – 2017, związane z komiksem w Polsce. Wszystkie eksponaty będą pochodzić z prywatnej kolekcji Wojciecha Jamy – jednego z kuratorów wystawy.

Komiks wyniesiony na piedestał

– Można rzec, że wystawa wynosi na piedestał część kultury traktowanej często z uśmiechem albo pobłażaniem. A niesłusznie! Komiks jest immanentną częścią naszej kultury! Ekspozycja ma pokazać najważniejsze osiągnięcia i historię polskiego komiksu. Pamiętajmy, że tak naprawdę ma ponad 100-letnią historię, która zaczyna się jeszcze w XIX wieku we Lwowie... Na ekspozycji pokażemy komiks polski na świecie i obecność polskich autorów na tym ogromnym rynku kultury. Obecnie to przedmiot kolekcjonerski. Będzie i Profesor Filutek z „Przekroju”, i „Thorgal”, i Funky Koval… Warto również podkreślić, że komiks wszedł do sfery filmu i gadżetu – opowiada Andrzej Betlej, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Dodaje, że dzięki tej ekspozycji muzeum otwiera się na nową grupę widzów, bo – jak mówi – ważne jest „przyciąganie nowych społeczności, nowego pokolenia”.

Łącznie, w sali wystaw zmiennych zobaczymy ponad 600 obiektów, wśród których znajdą się m.in. plansze, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami oraz książki, katalogi, zabawki, figurki, monety i przedmioty codziennego użytku.

Czas na festiwal

Od 24 do 25 marca potrwa Krakowski Festiwal Komiksu. Już po raz siódmy będzie można wziąć udział w spotkaniach autorskich z gośćmi z Polski i zagranicy oraz zmierzyć się w turniejach gier planszowych. Oprócz tego w programie znalazło się sporo propozycji dla dzieci i młodzieży czy pokaz filmów animowanych. Podczas wydarzenia, podobnie jak do tej pory, pojawi się okazja do  zakupu najciekawszych komiksów zarówno z Polski, jak i zagranicy.

Tym razem, tegorocznej edycji towarzyszy konferencja naukowa „Mit dzisiaj” oraz wymiana komiksów w ramach akcji „Drugie Życie Książki”. Oprócz tego będzie można zobaczyć pokaz cosplay i spróbować swoich sił w komiksowej bitwie. Jak zawsze znajdzie się też miejsce dla giełdy wydawców, którzy przygotowują premierowe publikacje w związku z festiwalem.

comments powered by Disqus