Kompletny garaż, czyli jak dobrać narzędzia?

Chyba każdy, kto posiada samochód, chciałby móc go parkować i dbać o niego we własnym garażu. Niestety, jak wiadomo, nie zawsze jest to możliwe. Czasem jedyne co mamy do dyspozycji to... miejsce parkingowe. Ale garaż to nie tylko miejsce na samochód – to przestrzeń, gdzie można rozwinąć rozwijać swoje hobby, jakim jest majsterkowanie czy konstruowania najprzeróżniejszych rzeczy. Nawet jeśli nie posiadamy garażu, ale myślimy o nim w perspektywie kilku lat, nie musimy rezygnować z planowania jego wyposażenia, które czasem kompletuje się również latami.

Majsterkowanie to zdecydowanie męski sport. Wcale nie twierdzimy tutaj, że kobiety się do tego nie nadają, ale jak mocno byśmy sprzeciwiali się stereotypom, to jednak niełatwo jest wejść płci pięknej w buty na przykład mechanika. To jednak wciąż mężczyźni częściej zaglądają pod maskę samochodów i częściej przesiadują w garażu. Dlatego artykuł ten pisany jest głównie z myślą o tych wszystkich panach, którzy garaż posiadają lub mają w planach takowy zakupić czy wybudować. Warto bowiem wiedzieć, czy mamy wszystkie niezbędne w nim przedmioty, aby w pewnym momencie nie obudzić się – jak to się malowniczo mówi – z ręką w nocniku.

Gospodarowanie przestrzenią

Zanim przystąpimy do zaopatrywania naszego garażu w niezbędne narzędzia, powinniśmy się zabawić przez chwilę w projektanta wnętrz i zastanowić się, czy rozkład wszystkich szafek, stołów i schowków nie mógłby być praktyczniejszy. Dobrze w tym celu odwiedzić kilka sklepów z meblami i zakupić łatwe do skręcania otwarte oraz zamknięte szafki, a także wszelkiej maści wieszaki, aby każde narzędzie w garażu miało swoje własne miejsce. Warto również rozejrzeć się za różnego rodzaju skrzynkami narzędziowymi, które są podstawą każdego dobrze zorganizowanego garażu. Dobre skrzynki powinny być po pierwsze przestrzenne, a po drugie posiadać sporą liczbę różnej wielkości kieszeni i szuflad, aby móc w nich pochować wszystkie śrubki, gwoździe i inne drobne przedmioty, które mogłyby bardzo łatwo zginąć w garażowym chaosie. Pamiętajmy, że jeśli uda nam się zapanować nad bogactwem rzeczy w tym pomieszczeniu, wtedy już osiągniemy połowę sukcesu. Druga połowa zależy właśnie od trafnego doboru tych rzeczy.

Wiertarki, wiertła, śrubokręty

Wiertarki przydają się nie tylko w garażu, ale chyba w każdym domu. Nie raz sami pewnie wierciliśmy dziurę w ścianie, aby zawiesić obraz czy kwietnik. W zależności od potrzeb, wybierzemy ten czy inny rodzaj wiertarki elektrycznej. Dobrze sięgnąć po dobrą wiertarkę udarową (na przykład Boscha), aby być przygotowanym na wszelkie wypadki. Trzeba wywiercić dziurę w twardej powierzchni? Proszę bardzo, jesteśmy zabezpieczeni. Warto w tym wypadku zaopatrzyć się w zestaw różnej grubości wierteł, które często są jednak dołączane w zestawie do wiertarki. Jeśli już mowa o zestawach, to podstawową rzeczą w każdym garażu są śrubokręty – od tych małych, miniaturowych, do tych długich i grubych. Ciekawym rozwiązaniem są te ze zmiennymi końcówkami, dzięki czemu można przede wszystkim zaoszczędzić nieco miejsca. Alternatywą albo uzupełnieniem dla nich będzie wkrętarka elektryczna, którą też warto mieć pod ręką.

Po co mi imadło?

Nigdy nie zastanawialiście się, po co w garażu imadło? A przecież to jedno z najpraktyczniejszych urządzeń, jakie może się w nim znaleźć. Najbardziej oczywistą funkcją imadła jest unieruchamianie wszelkich rzeczy, nad którymi przychodzi nam pracować. Jest zbudowane ze szczęk, które zaciskają się pod wpływem pracy pokrętła. Posiada szerokie zastosowanie. Wyróżniamy między innymi imadła ręczne, maszynowe, szlifierskie, jubilerskie czy modelarskie. Do czego może przydać się w garażu? Na przykład do cięcia, które wymaga precyzji. W taki wypadku dobrze mieć dobrze i pewnie umocowany materiał, a także oczywiście dobre narzędzie tnące, w zależności właśnie od materiału. Również w przypadku wiercenia, gięcia czy łączenia imadło będzie bardzo przydatne, bo w każdym z tych procesów stabilność odgrywa kluczową rolę. Wybór na rynku jest bardzo duży, od imadeł obrotowych do kątowych, a ich cena śmiesznie małe (choćby tutaj https://www.jula.pl/catalog/narzedzia-i-maszyny/narzedzia-reczne/imadla/). Co jak co, ale warto mieć w garażu czy warsztacie tak przydatnego pomocnika, który tak niewiele kosztuje.

Lewarek na leżance i inne akcesoria

Dla wszystkich, którzy lubią zaglądać pod maskę i podwozie swojego samochodu, niezbędną rzeczą będzie między innymi lewarek. Jednak warto zainwestować w coś lepszego, niż zwykły lewarek fabryczny. Rozwiązaniem mogą być dobre lewarki hydrauliczne, które nie niosą za sobą ryzyka niewytrzymania ciężaru czy podnoszenia na niewystarczającą wysokość. Co więcej, można zaopatrzyć się w przenośne rampy najazdowe, aby móc spokojnie zajrzeć pod swój samochód. Do tego znakomitym rozwiązaniem będzie specjalna, umocowana na kółkach leżanka, dzięki której nie będziemy musieli leżeć na zwykle zimnej powierzchni naszego garażu. Co do tego? Obowiązkowo kompresor do kół. Można oczywiście za każdym razem udawać się na stację benzynową w celu wyrównania ciśnienia w oponach samochodu, ale o ileż wygodniejszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego kompresora. Ponadto wszelka tak zwana drobnica, ale jakże niezbędna w codziennym życiu: latarki, wszelkiego rodzaju młotki, zestaw kluczy, pistolet do klejenia, pędzle, poziomice czy kątowniki, ołówki stolarskie, szpachelki czy nożyki. A to tylko niewielka część możliwych do zakupu rzeczy. Więc kiedy pisaliśmy, że można je kompletować latami, wcale nie żartowaliśmy.

Dobrze wyposażony dom

Nasz garaż zapewne będzie w stanie pomieścić dużo więcej rzeczy, zwłaszcza jeśli – jak wspomnieliśmy na początku – będzie dobrze pomyślany przestrzennie. Katalog potrzebnych narzędzi może być bardzo obszerny, ale to, na co zwróciliśmy uwagę, to na pewno niezbędne minimum. Posiadając te rzeczy w garażu, to jakby mieszkać w nienagannie wyposażonym mieszkaniu, z telewizorem, łóżkiem, meblami, a nawet deską do prasowania. A jak wiadomo, dla niektórych garaż to wręcz drugie mieszkanie.

comments powered by Disqus