Koniec remontu na „Glinniku” [ZDJĘCIA]

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Zakończył się remont cmentarza w Przegorzałach, zwanego Glinnikiem. Nekropolia to miejsce kaźni Polaków z czasów hitlerowskiej okupacji.

W tym miejscu, w latach 1939-44 hitlerowcy przeprowadzali masowe egzekucje Polaków. Ofiary miały pozostać bezimienne, a miejsce ich pochówku nieznane. W 2013 roku Małopolski Urząd Wojewódzki, IPN i Instytut Ekspertyz Sądowych rozpoczęli prace archeologiczne i ekshumacje szczątków 125 ofiar nazistowskiego terroru.

Oddajemy godność ofiarom


– Dbając o to miejsce, oddajemy godność spoczywającym tu ofiarom. Dzięki przeprowadzonemu remontowi cmentarz na „Glinniku” zyskał należyty kształt, a pomordowani Polacy zostali uczczeni. Wspólnie przywracamy pamięć o tym miejscu. Ważne, by udało się nam jeszcze przywrócić imiona tym, których tu rozstrzelano – powiedział wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Po zakończeniu ekshumacji cmentarz został gruntownie wyremontowany. Prace objęły konserwację i odrestaurowanie pomnika głównego, wymianę nawierzchni przed pomnikiem, konserwację schodów wejściowych oraz wykonanie napisu na ścianie pomnika upamiętniającego ofiary. Całkowity koszt renowacji, sfinansowanej ze środków urzędu wojewódzkiego wyniósł 400 tys. złotych.

Prace będą kontynuowane

To nie koniec prac na Glinniku. Na 2018 rok IPN zapowiada przebadanie obszaru cmentarza, który dotychczas nie był objęty pracami, a na którym istnieje realne prawdopodobieństwo pochówku kolejnych ofiar. Jednocześnie IPN informuje, że osoby przypuszczające, że na terenie Glinnika mogą znajdować się szczątki ich bliskich, mogą przekazać Instytutowi materiał genetyczny, pozwalający na identyfikację bezimiennych szczątków.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale