Koniec remontu w Nowohuckim Centrum Kultury. Ponowne otwarcie Galerii Beksińskiego

Galeria Beksińskiego w NCK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dobiega końca remont Nowohuckiego Centrum Kultury. Do tej pory wymieniono oświetlenie na energooszczędne, zmodernizowano instalację przeciwpożarową czy zamontowano oświetlenie awaryjne. Całkowity koszt to ponad 5 mln zł.

Odnowione Nowohuckie Centrum Kultury zaczyna kolejny sezon. Przez trzy ostatnie miesiące w obiekcie trwał remont, który miał na celu zmianę funkcjonalności pomieszczeń administracyjnych, sal, toalet i korytarzy. Teraz budynek ma być przede wszystkim bezpieczniejszy i bardziej przyjazny dla uczestników wydarzeń odbywających się w NCK.

– W budynku będzie jaśniej, bardziej komfortowo i przyjemniej – wymienia Janina Pokrywa, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich. – Cała inwestycja została przeprowadzona dość szybko, bo w niespełna trzy miesiące.

Do tej pory wymieniono oświetlenie na energooszczędne, zmodernizowano instalację przeciwpożarową, zamontowano oświetlenie awaryjne i wymieniono podwieszane sufity. Nadal trwają prace nad wydzieleniem stref ogniowych, oddymianiem klatek schodowych czy modernizacji węzła sanitarnego i toalet.

Łączny koszt prac wyniósł ponad 5 mln zł za środki pochodzące z budżetu miasta i Unii Europejskiej.

Sztuka wychodzi na zewnątrz

Nowohuckiemu Centrum Kultury warto przyjrzeć się również z zewnątrz. Obok powstałych w ubiegłych latach murali na fasadzie budynku pojawiła się wenecka mozaika Maurycego Gomuliskiego „Mezzoforte”. Dlaczego zrealizował swój projekt właśnie w Nowej Hucie?

– To dla mnie nieoczekiwany romans z NCK. Jestem zadowolony z tej realizacji, ponieważ pewną dozę humoru wnoszą tu postawione przed budynkiem muchomory w otoczeniu mini-lasu. Z drugiej strony z tym miejscem sąsiaduje ciężka, stalinowska faza Alei Róż – mówi Gomuliski.

O zmianach będzie można przekonać się już w najbliższy weekend, 16 – 17 września. Rusza Kombinat Kultury, podczas którego NCK otwiera swoje podwoje, aby wszystkim zainteresowanym przedstawić ofertę programową w sezonie 2017/2018.

Odwiedzający mogą również zajrzeć do Galerii Beksińskiego, która po remoncie została ponownie otwarta. Od początku cieszyła się ogromną popularnością, ponieważ od otwarcia w październiku 2016 do połowy czerwca 2017 odwiedziło ją 41 tys. osób. Od 22 września do 8 października będzie można również zobaczyć wystawę czasową 200 rysunków i fotografii Zdzisława Beksińskiego.

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale