Koniec wstrząsów. W styczniu pojedziemy nowym torowiskiem do Pleszowa

Budowa torowiska do Pleszowa, stan z 3.11.2017 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Torowisko do Pleszowa przez lata uchodziło za najgorsze w całym mieście. Z powodu jego stanu nie mogły tam kursować niskopodłogowe tramwaje. Teraz wzdłuż ulicy Igołomskiej stopniowo powstaje już nowe torowisko. Pod koniec stycznia ma już być gotowe.

Przebudowa torowiska to część większej inwestycji, polegającej na przebudowie aż 7,5-kilometrowego odcinka ulicy Igołomskiej. I o ile na części drogowej postępy w ostatnim czasie wydają się niewielkie, o tyle nowe torowisko jest już coraz wyraźniej widoczne.

10 i 21

Na niektórych fragmentach robotnicy dopiero przygotowują podbudowę, ale są też miejsca, gdzie torowisko jest praktycznie gotowe. Na nowej pętli stoją już słupy trakcyjne, przygotowywane są też nowe perony.

– Prace polegają na przebudowie pętli Pleszów, torowiska oraz układu trakcyjnego od ul. Giedroycia do pętli tramwajowej. Obecnie prace są prowadzone w każdym z wymienionych zakresów – wylicza Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

ZIKiT zapowiada, że tramwaje wrócą do Pleszowa jak tylko odebrane zostaną prace przy linii tramwajowej. Zgodnie z harmonogramem, mają się one zakończyć do końca stycznia. Do Pleszowa pojadą linie nr 10 i 21.

Najpierw jezdnia, potem reszta

Kierowcy na ukończenie układu drogowego będą musieli poczekać do jesieni przyszłego roku. – Efektem końcowym będzie, iż zamiast drogi jednopasmowej dwukierunkowej powstanie droga dwujezdniowa po dwa pasy w obu kierunkach z drogami serwisowymi. Na wszystkich skrzyżowaniach pojawi się sygnalizacja świetlna. Powstaną dwa obiekty w formie bezkolizyjnych węzłów – zapowiada przedstawiciel miejskiej jednostki. Urzędnicy podtrzymują wcześniejsze deklaracje, że ruch w obu kierunkach będzie utrzymany.

Wszystkie prace – od podziemnych instalacji przez roboty drogowe po budowę nowych obiektów inżynierskich i porządkowanie terenu – mają się zakończyć w grudniu 2019 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta
reklama
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale