Konsultacje w sprawie parkingu w Bronowicach

Wizualizacja inwestycji fot. Materiały prasowe

W czwartek, 18 stycznia spółka Miejska Infrastruktura organizuje konsultacje w sprawie budowy terminalu przesiadkowego w Bronowicach, przy skrzyżowaniu ulic Bronowickiej i Armii Krajowej. Przeciwnicy inwestycji podchodzą jednak do tego spotkania z dużą dozą nieufności.

Spotkanie ma się odbyć 18 stycznia, w zespole szkół przy ul. Na Błonie, o godzinie 18. – Będzie można uzyskać szersze informacje, porozmawiać o tej inwestycji i złożyć swoje uwagi – zapowiada Paweł Skrzypiec, prezes spółki Miejska Infrastruktura, odpowiedzialnej za przygotowanie inwestycji.

Spółka ma już część potrzebnych dokumentów, w tym decyzję środowiskową, a teraz czeka na decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji. – Dopiero kiedy będziemy mieć tę decyzję, będzie można powiedzieć, co pod względem formalnym jest tam dopuszczone, co można zrobić. Na razie informujemy o tym, czego byśmy w tym miejscu chcieli i jak sobie to wyobrażamy – mówi prezes Skrzypiec.

Liczymy na konkrety

Mieszkańcy protestujący przeciwko budowie terminala z parkingiem Park&Ride mają jednak inne oczekiwania. – Przyjdziemy z dużą ciekawością, licząc na to, że poznamy ostateczny projekt, o którym będziemy mogli spokojnie, merytorycznie porozmawiać. Bo na razie słyszymy ogólniki, a nie konkretne rozwiązania – mówi w rozmowie z LoveKraków Jacek Baran z inicjatywy Nasze Bronowice-Inicjatywa Obywatelska. – Nie jesteśmy przeciwni budowaniu parkingów Park&Ride. Wręcz przeciwnie, uważamy za konieczne ich budowanie, ale w miejscach, gdzie faktycznie są one potrzebne, a nie prawie w centrum miasta i w dodatku na łącznicy drogowej – dodaje. Jako alternatywne lokalizacje wskazuje np. rejon Galerii Bronowickiej, okolice ronda Ofiar Katynia, Mydlniki czy teren po Motelu Krak.

Nie wierzą w ustępstwa

Sąsiadom planowanego obiektu nie podoba się już samo wyznaczone miejsce konsultacji. W ich ocenie spotkanie powinno się odbyć w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 przy ul. Złoty Róg 30, bliżej inwestycji, a nie na osiedlu Widok. Zainterweniowali już w tej sprawie w spółce Miejska Infrastruktura.

Mieszkańcy zakładają, że spotkanie będzie tylko próbą przekonania, że inwestycja jest przygotowywana wzorowo, z uwzględnieniem strony społecznej. Ustępstwa ze strony miasta, takie jak np. zapowiedź budowy tylko jednego piętra parkingu, odbierają jako fikcję, która ma ich tylko przekonać do zgody, a za jakiś czas i tak zrealizowany zostanie taki plan, jaki wymyślą urzędnicy, z nadbudową kolejnych pięter parkingu. Podobnie traktują zapowiedzi, że Zarząd Zieleni Miejskiej zamierza zagospodarować skwer wewnątrz drugiej łącznicy skrzyżowania, po przeciwnej stronie ulicy Bronowickiej.

Można jeszcze wysyłać pisma

Równocześnie do 24 stycznia można do Miejskiej Infrastruktury wysyłać opinie i uwagi – na adres zarzad[at]mi.krakow.pl lub pocztą do siedziby przy Reymonta 20. Paweł Skrzypiec zapowiada, że będzie to już koniec konsultacji w tej sprawie. – Później zamykamy możliwość składania uwag, by móc je wszystkie razem zebrać i opracować na ich podstawie raport, który wskaże, co z tych propozycji i w jakim zakresie jest możliwe do wprowadzenia – tłumaczy.

Wszystko w jednym miejscu

Węzeł ma integrować różne formy transportu. Powstanie tuż przy budowanym właśnie przystanku kolejowym Kraków Bronowice. Na najniższym poziomie ma się znaleźć dworzec dla autobusów miejskich i podmiejskich. Wyżej planowany jest natomiast parking Park&Ride. W sąsiedztwo nowego obiektu zostanie też przesunięty przystanek tramwajowy, planowane są też parkingi rowerowe i nowe odcinki ścieżek.

W ostatnich dniach miasto poinformowało o otrzymaniu dofinansowania na tę inwestycję. Z unijnych środków na ten cel zostanie przeznaczonych prawie 14 milionów złotych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale