Konsultingowe potęgi chcą doradzać Krakowowi

Dwie potężne firmy z branży doradczej chcą wesprzeć Kraków w staraniach o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich. Do przetargu ogłoszonego przez Urząd Miasta stanęły polski oddział PriceWaterhouseCoopers i szwajcarska firma Event Knowledge Services.

Chodzi o profesjonalne przygotowanie dokumentacji aplikacyjnej, która zostanie przedstawiona Międzynarodowemu Komitetowi Olimpijskiemu oraz pomoc i doradztwo w całym procesie kandydowania. – Proces konkursowy w ostatnich latach uległ totalnej zmianie. Wynikające z niego wymagania techniczne i merytoryczne są bardzo skomplikowane i zawiłe. Dlatego chcemy skorzystać z usług zewnętrznych ekspertów, którzy mają doświadczenie w prowadzeniu takiego procesu – wyjaśnia Jagna Marczułajtis-Walczak, przewodnicząca Komitetu Aplikacyjnego Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022.

Jak już informowaliśmy, Urząd Miasta wycenił te usługi na 22,5 miliona złotych. Wszystko wskazuje jednak na to, że ostatecznie wydamy o wiele mniej. PwC Polska i Event Knowledge Services, które jako jedyne stanęły w przetargu, zaproponowały niemal identyczne oferty, opiewające na niespełna 18,5 miliona złotych.

Obie firmy dysponują ogromnym bagażem doświadczeń w wykonywaniu podobnych usług. PriceWaterhouseCoopers to światowy gigant z oddziałami w 157 krajach. Jest zaliczany do „wielkiej czwórki” firm konsultingowych, obok Ernst&Young, Deloitte i KPMG. Aktualnie specjaliści PwC doradzają Rosjanom przy organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Wcześniej współpracowali m.in. z Komitetem ds. Organizacji Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie.

EKS zaś specjalizuje się w kompleksowej obsłudze dużych imprez sportowych. Była głównym doradcą technicznym Rio de Janeiro w zwycięskim wyścigu o organizację Letnich Igrzysk w 2016 roku. Pracownicy szwajcarskiej firmy współpracowali także z australijskim i holenderskim komitetem olimpijskim, a także samym MKOl.

Wkrótce okaże się, która z tych firm przygotuje aplikację Krakowa. – Nie ma żadnego wiążącego terminu w tym zakresie. Potrwa to tak długo, jak to będzie konieczne dla rzetelnej oceny złożonych ofert – informuje Filip Szatanik z Urzędu Miasta. Wiadomo jednak, że urzędnicy nie mogą ociągać się z wyborem partnera. W dniach 4-6 grudnia w Lozannie odbędzie się organizowane przez MKOl seminarium dla miast kandydujących. Krakowski Komitet Aplikacyjny zapewne chciałby wybrać się do Szwajcarii uzbrojony w dodatkowych ekspertów.