Rekordowy rok dla Kopalni Soli "Wieliczka". Prawie 2 mln turystów i 350 wydarzeń

fot. Krzysztof Kalinowski / LoveKraków.pl

Kopalnia Soli „Wieliczka” zakończyła 2017 rok z rekordową frekwencją. 1 708 131 turystów z ponad 200 krajów. 350 imprez i wydarzeń. A to nie wszystko. Do dyspozycji kuracjuszy oddano w minionym roku uzdrowiskową komorę Wessel. W podziemiach zabezpieczano również ponad 20 wyrobisk i kilkanaście chodników.

Goście z Belgii, a nawet... Bahrajnu

1,7 mln turystów oznacza 9 proc. wzrost liczby gości w porównaniu do roku poprzedniego. W 2017 roku prawie połowę odwiedzający Kopalnię Soli "Wieliczka" stanowili Polacy. Ale wśród turystów nie zabrakło również obcokrajowców z Wielkiej Brytanii, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, Francji, USA, Norwegii, Szwecji, Czech i Belgii. Wizytę w Wieliczce złożyli również goście z odleglejszych krajów: Surinamu, Bahrajnu, Brunei, Lesotho.

Miniony rok pod znakiem imprez i jubileuszy

W 2017 roku w podziemiach kopalni odbyło się ponad 350 imprez i wydarzeń o charakterze kulturalnym, naukowym, edukacyjnym, społecznym, sportowym, związanych z górniczą tradycją, a także imprez na zamówienie kontrahentów.

Miniony rok upłynął również pod znakiem ważnych jubileuszy. 25 lat temu nastąpił wyciek na Minie, natomiast 10 lat temu udało się go zamknąć. Z okazji tej podwójnej rocznicy jesienią w wielickich podziemiach zorganizowano międzynarodowe sympozjum, którego tematem przewodnim było zagrożenie wodne występujące w kopalniach soli na całym świecie.

Górnicy zajęli się renowacją chodników

Kopalnia Soli "Wieliczka" odnotowała również sukcesy w kontekście prac górniczych. Na szlaku turystycznym zrekonstruowano mur w kaplicy św. Antoniego, w komorze Sielec zmodernizowano ekspozycję wraz z systemem oświetlenia. Najważniejsze prace były jednak prowadzone w komorze Wessel, która po dwuletniej renowacji została oddana do dyspozycji kuracjuszy w uzdrowisku.

Jak informuje Monika Szczepa z Kopalni Soli "Wieliczka", tegoroczne prace zabezpieczające wymagały użycia prawie 1 tys. m3 drewna oraz blisko 9 km kotew. Tym samym górnicy zajęli się renowacją chodników, a także przebudowali wiele rejonów uczęszczanych przez turystów. Ponadto w wielickiej kopalni przez cały rok prowadzone były iniekcje, czyli specjalistyczne prace zabezpieczające wnętrze kopalni przed zagrożeniem wodnym.

W kopalni plany na najbliższe dziesięciolecia

Kopalnia w Wieliczce wymaga jednak nieustannych prac konserwatorskich i renowacji. Jednym z priorytetów na najbliższe dekady będzie kompleksowa modernizacja szybów. - Renowacja szybów, zarówno tych służących obsłudze ruchu turystycznego, jak i tych do transportu osób i materiałów jest niezbędna dla bezpiecznego funkcjonowania kopalni w przyszłych latach - informuje Monika Szczepa.

W połowie 2018 roku w kopalni przewidziano zakończenie prac nad przedziałem schodowym w szybie Paderewskiego. Następnym etapem jego przebudowy będzie montaż windy. Co więcej, władze kopalni planują rekonstrukcję historycznego nadszybia i maszynowni dźwigu. W tym roku rozpocznie się również modernizacja kotłowni oraz budowa wielopoziomowego parkingu. W jego sąsiedztwie rozpocznie się budowa Centrum Obsługi Turystów. - To pilna inwestycja z uwagi na konieczność usprawnienia logistyki przepływu ludzi oraz ich bezpieczeństwa - informuje Szczepa. W najbliższych latach planowana jest też rewitalizacja Parku św. Kingi.