Kopert będzie tyle, ile trzeba. Ale kosztem miejsc dla wszystkich

Zmiany w strefie stopniowo zbliżają się do ścisłego centrum fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZIKiT przedstawił dziś stan zaawansowania prac w strefie płatnego parkowania. Termin już minął, ale został wydłużony z powodu wrześniowych opadów. Ważną informacją jest deklaracja, że powstaną dodatkowe ”koperty” dla osób niepełnosprawnych – tak, by ich liczba spełniała wymogi prawa.

„Koperty” to jeden z najbardziej problematycznych elementów w strefie płatnego parkowania. Do tej pory duża część z nich nie miała wymaganych prawem wymiarów. Dzięki temu miejsca mogły być wyznaczane bliżej mieszkań osób, które o takie koperty wnioskowały.

Z pełnowymiarowymi, pomalowanymi na niebiesko kopertami problem jest taki, że na wielu ulicach nie można ich legalnie wyznaczyć. Trzeba bowiem zachować zarówno przepisową szerokość chodnika jak i możliwość przejazdu samochodów jezdnią. Samo miejsce parkingowe musi mieć aż 3,6 m szerokości. Dlatego też w przedstawionym pierwotnie projekcie liczba „kopert”, choć większa niż dotychczas, nie osiągała przepisowej wartości 4 procent wszystkich miejsc.

Wymóg spełniony

Teraz jednak ZIKiT deklaruje, że liczba miejsc dla osób niepełnosprawnych zostanie zwiększona – tak, by nie można było zarzucić, że zmiany w strefie są prowadzone niezgodnie z prawem. To reakcja na głosy przeciwników zmian i groźbę zaskarżenia działań jednostki.

– Pojawiły się głosy dotyczące niewystarczającej liczby miejsc. Chciałbym uspokoić, ta liczba w momencie zakończenia prac będzie osiągnięta, wymóg 4 procent zostanie spełniony – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Łukasz Franek, zastępca dyrektora ZIKiT ds. transportu.

W praktyce oznacza to, że liczba „kopert” będzie zgodna z prawem, ale kosztem miejsc ogólnodostępnych. Niewielki będzie więc zysk ze zmian w projekcie, dzięki którym z pierwotnych trzech tysięcy przeznaczonych do likwidacji miejsc postojowych kilkaset udało się „uratować”. 400 dodatkowych „kopert” to około 600 zwykłych miejsc, które trzeba będzie zarezerwować dla osób niepełnosprawnych.

Idą w stronę centrum

Zmiany w niektórych strefach są już zaawansowane, w niektórych dopiero się rozpoczynają. Gotowe są już np. Aleje Trzech Wieszczów i strefa P8, teraz ekipy stopniowo zbliżają się do centrum. W ostatnim czasie można je było zobaczyć np. na ulicach Krakowskiej i Trynitarskiej, dotychczasowe malowanie zniknęło też już z Franciszkańskiej.

– Wrzesień nie sprzyjał prowadzeniu prac, było ponad dwadzieścia dni deszczowych, a wtedy nie można malować linii – tłumaczył dyrektor Franek. Jeśli okaże się, że części prac związanych z malowaniem nie uda się przeprowadzić teraz ze względu na pogodę, będą musiały poczekać do wiosny. Zrealizowane mają być natomiast wszystkie pozostałe prace – np. oznakowanie pionowe czy ustawienie słupków.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale