Kopiec Kościuszki trafił na prestiżową listę

Kopiec Kościuszki fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

Nowe obiekty na liście Pomników Historii. Decyzją prezydenta Polski Andrzeja Dudy trafił na nią również kopiec Kościuszki w Krakowie. 

W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość wpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę nowych zabytków na listę Pomników Historii. Wśród 11 obiektów znalazł się kopiec Kościuszki.

– To lista ważna dla budowania naszej pamięci historycznej, polskiej tradycji i rozwoju polskiej kultury na przestrzeni wszystkich lat istnienia naszego państwa. Obiekty te pokazują istotę Rzeczpospolitej Wielu Narodów, gdzie elementy wielu kultur złączyły się ze sobą. Cieszę się, że kopiec Kościuszki trafił na listę właśnie w Roku Tadeusza Kościuszki, kiedy przypada 200 lat od jego śmierci. To wielka pamiątka – powiedział w swoim przemówieniu prezydent Andrzej Duda.

Miejsca ważne dla Polaków

Oprócz kopca w tym roku na listę trafiły m.in. tężnie w Ciechocinku, zespół zabytkowych spichlerzy w Grudziądzu, dawny Pałac Biskupów i Katedra, zespół cerkiewny w Radrużu czy historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu. Istniejący już Pomnik Historii Katowice został rozszerzony o założenie Archikatedry pw. Chrystusa Króla. Jego obecna nazwa to Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny.

Jak powiedział minister kultury i dziedzictwa kulturowego Piotr Gliński, na listę trafiły miejsca ważne dla lokalnych społeczności, które są świadectwem ich tożsamości.

– To długotrwały, profesjonalny proces, w który zaangażowane są różne instytucje i środowiska – podkreślił.

Teraz na liście znajduje się łącznie 81 obiektów. Do tej pory znajdowały się na niej dwie pozycje z Krakowa – Stare Miasto i zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu. Na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście ma znaleźć się 100 zabytków.

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale