Korpus Kadetów. Nowa wystawa w Muzeum AK

fot. NG

Od czwartku, 27 września, w Muzeum Armii Krajowej można zobaczyć wystawę. „Codzienność kadeckich korpusów w II Rzeczpospolitej” to 40 unikatowych fotografii z muzealnych zbiorów dokumentujących życie kadetów: naukę, ćwiczenia wojskowe, obozy letnie czy uroczystości.

–  Ponadto zwiedzający będą mieli okazję poznać zarys  historii szkół rycerskich w Polsce oraz ich rolę w kształtowaniu pokolenia, które tak licznie wzięło udział w konspiracji niepodległościowej w czasie II wojny światowej. Wystawę będzie można zobaczyć do 30 grudnia 2018 r. – informuje Monika Jędrzejek-Lesiczko z Muzeum AK.

Trochę historii

Historia szkoły rycerskiej w Polsce sięga 1765 r., kiedy król Stanisław August Poniatowski powołał pierwszą tego typu instytucję.  Idea przetrwała okres zaborów i zaowocowała utworzeniem, jeszcze w październiku 1918 r. w Krakowie, Szkoły Podchorążych, przekształconej następnie w Korpus Kadetów.

Korpusy lwowski, modliński i rawicki, jako elitarne szkoły, miały za zadanie kształcić młodzież w zakresie ogólnokształcącym oraz wojskowym, wychowując przyszłe kadry Wojska Polskiego. W kadetach rozwijano poczucie honoru, karność, koleżeństwo, miłość do ojczyzny.

W krytycznym momencie wojny polsko-bolszewickiej kadeci zdali swój najważniejszy egzamin - pomimo wakacji stawili się, by służyć ojczyźnie na polu walki. Kiedy wybuchło III powstanie śląskie, mimo kategorycznego zakazu władz wojskowych, znaleźli się w szeregach powstańców.

W uznaniu zasług w walkach o granice, od odchodzącego pokolenia otrzymali sztandar z 1863 i zostali tym samym kontynuatorami ich tradycji. W czasie okupacji  również nie zawiedli, walcząc na wszystkich frontach i służąc w szeregach Polskiego Państwa Podziemnego.

comments powered by Disqus