Koszty niewinnych wypadków

Każdego dnia na polskich drogach zdarzają się wypadki. Dochodzi do nich najczęściej w wyniku nieuwagi. Niestety późniejsze skutki zdrowotne czy finansowe są dość wysokie. Jedna ze stron zdarzenia traci też często prawo do zniżek ubezpieczeniowych. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?


Według policyjnych statystyk w 2013 roku odnotowano 140 925 przestępstw drogowych, natomiast w ubiegłym, 2017 roku, było ich już 68 571. Największą liczbę (9581) popełniono w 2017 roku w województwie mazowieckim. Przyczyny można doszukiwać się w wysokim stopniu urbanizacji tego regionu, a co za tym idzie – większej liczbie pojazdów na drogach (źródło: http://statystyka.policja.pl/st/ruch-drogowy/76562,Wypadki-drogowe-raporty-roczne.html). Nie oznacza to, że w innych regionach kierowcy są niemal całkowicie bezpieczni i nie muszą martwić się o konsekwencje chwilowej nieuwagi. Nie tylko czujność na drodze jest wskazana, ale także odpowiednie, rozszerzone ubezpieczenie.


Chwila nieuwagi


Wypadki drogowe to najczęściej wynik krótkiego rozproszenia. Wystarczy, że kierowca będzie zmęczony lub przeżywa w życiu osobistym trudny moment. Jego myśli krążą wokół tysiąca spraw, w domu czekają dzieci, dla których nie ma czasu, szef kazał dostarczyć raporty, których stworzenie wymaga siedzenia po godzinach. Chwila nieuwagi i zmęczenie oraz nadmiar obowiązków doprowadzają do utraty kontroli na drodze. Często kończy się to pozbawieniem życia lub zdrowia osoby całkowicie niewinnej. W polskim prawie nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, powodujące nieumyślny wypadek, w którym druga osoba odnosi obrażenia ciała, podlega karze nawet do 3 lat pozbawienia wolności.


Ubezpieczenie powypadkowe

Spowodowanie nawet niegroźnej kolizji skutkuje nie tylko stresem i mandatem, ale i utratą zniżek ubezpieczeniowych. W Polsce ubezpieczenia dedykowane kierowcom po wypadkach nie są popularne, mimo to warto rozejrzeć się za indywidualną ofertą polis typu car insurance for convicted drivers (dla kierowców winnych spowodowania wypadku). Firmy takie jak Insurance Factory z Wielkiej Brytanii wychodzą z założenia, że każdy ma prawo do błędu, oraz biorą pod uwagę, iż w chwili wypadku osoba winna zdarzenia może przeżywać wyjątkową i trudną sytuację.

Należy pamiętać, że krótka chwila może przynieść nam nie tylko kłopoty prawno-finansowe, ale i pozbawić kogoś zdrowia lub życia. Jeśli nie jesteśmy zdolni w pełni skupić się na drodze, warto czasem skorzystać z pomocy lub komunikacji publicznej, zmniejszając ryzyko wypadku. Warto też pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu.