Kraków będzie miał swoją „szkocką kratę”

fot. Sebastian Dudek/LoveKraków.pl

W naszym mieście rozpoczyna się realizacja projektu „Szkocka krata dla Krakowa”. W najbliższą środę, 19 kwietnia na portalu Scotweb w Edynburgu rozpocznie się konkurs, który pomoże wyłonić projekty tartanów zaprojektowanych specjalnie dla Krakowa. Wybrany w głosowaniu przez krakowian, zostanie przekazany miastu podczas Festiwalu Szkockiej Kraty.

W najbliższą środę, 19 kwietnia w Edynburgu na portalu Scotweb rozpocznie się konkurs związany z projektem szkockiej kraty dla Krakowa. Początkiem czerwca do krakowskiego magistratu zostaną wysłane projekty tartanów. Tartan to tkanina, zazwyczaj z owczej wełny, o kraciastym wzorze powstałym z krzyżujących się różnej szerokości i barwy pasów, przebiegających w takim samym porządku wzdłuż osnowy i wątku. W klasycznej kracie szkockiej paski zostają odwzorowane w sposób lustrzany w poziomie i pionie.

Wybór należy do mieszkańców

Od 12 do 24 czerwca krakowianie będą mogli głosować na wybrany wzór. Ten, który otrzyma najwięcej głosów, zostanie utkany w ostatniej, tradycyjnej szkockiej tkalni.

Proces produkcji zostanie nagrany, a film będzie można obejrzeć podczas Festiwalu Szkockiej Kraty, który odbędzie się w dniach 30 września – 1 października. Wtedy też kupon krakowskiego tartanu zostanie przekazany przez przedstawicieli Edynburga prezydentowi Krakowa, Jackowi Majchrowskiemu.

– Krakowski tartan to wzór kraty zaprojektowany specjalnie dla Krakowa i zarejestrowany w urzędzie herolda Szkocji, który pełni nadzór nad poprawnym używaniem dawnych tartanów klanowych i rejestruje nowe wzory. Tartan dla Krakowa ma być zaprojektowany w oparciu o barwy naszego miasta, w tym kolory tradycyjnego stroju krakowskiego, flagi i herbu. Kraków będzie pierwszym polskim miastem, które ma swój tartan – tłumaczą przedstawiciele urzędu miasta.

Festiwal to również okazja do poznania szkockich tradycji i historii, zobaczenia pokazów, jak i możliwość nauki szkockich tańców czy uczestnictwa w koncertach zespołu dudziarzy Scotpipe z Edynburga. Nie zabraknie również dobrego jedzenia – szkockich ciasteczek. Jednym z bardziej kolorowych punktów programu będzie zapewne szkocki korowód na Rynku Głównym.

Nie tylko Edynburg

„Szkocka krata dla Krakowa” będzie realizowana również w Edynburgu. 19 kwietnia odbędą się warsztaty nt. tartanu prowadzone przez Nicka Fiddesa, dyrektora tradycyjnej edynburskiej tkalni DC Dalgliesh. 13 maja w urzędzie miasta Edynburga zorganizowane zostaną obchody Dnia Konstytucji 3-go Maja pod patronatem Konsula Generalnego RP w Edynburgu. W programie, oprócz części oficjalnej, zaplanowano także pokaz mody szkockiej, koncert Scotpipe i kreatywne zajęcia dla dzieci.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale