Kraków będzie promował polską literaturę w Paryżu

Salon du livre de Paris, czyli paryskie Targi Książki, są największym i najstarszym wydarzeniem ekspozycyjnym we Francji. W tym roku miasto Kraków zaprezentuje swoją literacką i kulturalną tożsamość. Wśród promowanych twórców nie zabraknie tak znanych nazwisk jak Norman Davies, Marek Krajewski, Roman Polański, Grzegorz Rosiński i Olga Tokarczuk.

Miasta pisarzy, ośrodki wydawnicze i przekładowe

W ofercie polskiego stoiska znajdzie się rodzima literatura związana z Krakowem i Wrocławiem. Będą to między innymi autorzy będący mieszkańcami jednego z wymienionych miast lub których twórczość dotyczy tych miejsc.

– "Krakowskość" i „wrocławskość" rozumiemy zarówno jako spuściznę (przeszłość), jak i teraźniejszość. Innymi słowy, Kraków i Wrocław to dla nas nie tylko „miasta pisarzy", ale ważne ośrodki wydawnicze i przekładowe – informuje Urszula Chwalba, kierownik działu literackiego w Krakowskim Biurze Festiwalowym.

– Targi w Paryżu to wydarzenie w równym stopniu zorientowane na czytelnika, co branżę. Inwestując w obecność krakowskich i wrocławskich wydawców na Salon du livre inwestujemy w rozwój działalności wydawniczej i przekładowej, czyli promujemy literaturę polską zagranicą i realizujemy priorytet programu Miasta Literatury UNESCO – dodaje Chwalba.

200 tysięcy czytelników

Targi Książki w Paryżu, które odbywać się będą od 19 do 23 marca, co rok odwiedza 200 tysięcy czytelników. Swoją ofertę prezentuje ponad 1200 wydawców, odbywa się około 500 spotkań autorskich z udziałem przedstawicieli 50 krajów. Informacje o wydarzeniach na francuskich Targach Książki docierają do niemal 2 tysięcy dziennikarzy i milionów czytelników na całym świecie. Wartość kampanii medialnej szacuje się na 20 milionów euro.

Polskie stoisko zajmować będzie powierzchnię 200 m². Kraków i Wrocław zaprezentują literaturę polską. Czytelnicy z całego świata będą mieli okazję spotkać się z takimi twórcami jak między innymi Joanna Bator, Norman Davies, Marek Krajewski, Ewa Lipska, Zygmunt Miłoszewski, Roman Polański, Grzegorz Rosiński i Olga Tokarczuk.

– Nasze stoisko składać się będzie również z ośmiu podwójnych regałów z książkami w języku francuskim, które będą zaopatrywane przez francuską sieć księgarską Le FNAC – informuje kierownik działu literackiego w KBF.

News will be here