Spacery po Krakowie z ekspertami

Kopiec Krakusa fot. Krzysztof Kalinowski

Fundacja Rozwoju Gmin Polskich w każdy weekend od 14 czerwca do 17 sierpnia organizuje „Zielone spacery po Krakowie”. Tegoroczna edycja zakłada 20 wędrówek, z czego połowa już się odbyła. Uczestnicy mają możliwość bezpłatnego zwiedzenia krakowskich terenów przyrodniczych pod przewodnictwem zoologów, entomologów i botaników.

Jesteśmy na półmetku

Spacerowicze odwiedzili w czerwcu Zbiornik Zesławice, Murawy kserotermiczne
w Mydlnikach, Kompleks Łąk w Kostrzu, Łąki Nowohuckie, Łąki w Toniach, Zalew Bagry i Staw Płaszowski. W lipcu ich celem stały się natomiast aleja Waszyngtona i Sikornik, Użytek ekologiczny "Uroczysko w Rząsce”, a ostatnio również Krzemionki, Kamieniołom „Liban”, Kopiec Krakusa oraz Panieńskie Skałki i Las Wolski.

– Frekwencja w tym roku dopisuje. Ponieważ tegoroczna edycja skierowana jest głównie do osób starszych, spacerują z nami przede wszystkim osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia – mówi Katarzyna Jagodzińska-Kozieł z Fundacji Rozwoju Gmin Polskich.

Wiele przed nami

Eksperci z zakresu nauk przyrodniczych prezentują cenne obszary Krakowa w sposób ciekawy i przystępny. Uczestnicy poznają między innymi rzadkie gatunki fauny i flory, dowiadują się również, w jaki sposób są one chronione.

– Spacerowicze zadają przewodnikom mnóstwo pytań, są niezwykle dociekliwi. Z całą pewnością będziemy planować kolejną edycję w przyszłym roku – dodaje Jagodzińska-Kozieł.

W kolejne weekendy wycieczki odbędą się między innymi do Rezerwatu Bonarka, Łąk w Opatkowicach, Zalewu Zakrzówek i Kopca Wandy. Cykl zakończy się 17 sierpnia spacerem po Użytku ekologicznym "Staw przy Kaczeńcowej".