Aktualności

"Kraków już niedługo dołączy do głównych miast polskiego game devu" - rozmawiamy z twórcami gry Cargo3

Autor: Michał Rodak

25-01-2012 13:42:19


Zaloguj się
Lubi to osób: 2



Jako jedni z pierwszych w Polsce rozmawiamy z przedstawicielami Vinci Games z krakowskiego studia developerskiego, które obecnie pracuje nad swoją debiutancką produkcją, grą Cargo 3. Oczywiście, w przerwach między oglądaniem kolejnych przerażających monstrów, nie zapominamy zapytać o Kraków.

Szymon Bryła: Dlaczego na siedzibę swojej firmy wybraliście właśnie Kraków, a nie na przykład Warszawę - jak większość  firm z branży?

Kraków to miasto niestety niedoceniane przez inwestorów, którzy faktycznie preferują Warszawę do realizacji swoich przedsięwzięć. A to właśnie Kraków jako zagłębie akademickie kształci jednych z najlepszych grafików i programistów w Polsce. W Krakowie mamy duży wybór uczelni wyższych, na których studiują przyszli specjaliści z branży gamedevu np. Akademia Górniczo-Hutniczna czy też Politechnika Krakowska. Wkrótce planujemy nawiązanie współpracy z krakowskimi uczelniami, aby już na etapie kształcenia nawiązać kontakt z pasjonatami branży, oferując im możliwość odbycia praktyk w trakcie trwania studiów, a następnie po ich ukończeniu zatrudnić ich jako wykwalifikowanych specjalistów.

Czy waszym zdaniem nasze miasto posiada „sprzyjający klimat” dla rozwoju polskiego gamedevu. Sądzicie, iż w niedalekiej przyszłości Kraków ma szansę stać się rodzimym zagłębiem firm produkujących gry?
Branża gier video w całej Polsce przeżywa ostatnio bardzo silny rozwój i cieszy się coraz większą popularnością. Jak obserwujemy w Krakowie jest obecnie bardzo wiele osób, które posiadają wiedzę i doświadczenie niezbędne przy produkcji gier, trzeba tylko ten potencjał umiejętnie wykorzystać. Zapewne Kraków już niedługo dołączy do głównych miast polskiego game devu obok Warszawy, Wrocławia i Katowic.

„Cargo 3” – skąd taki pomysł na tytuł, tym bardziej, że to wasza debiutancka produkcja, a nie trzecia odsłona serii.
Nazwa gry „Cargo 3” jest uzasadniona fabularnie. Jednak na tym etapie nie chcielibyśmy zdradzać wszystkich szczegółów.  Naszych przyszłych graczy chcielibyśmy jeszcze potrzymać w niepewności…

Po trailerze i zapowiedziach w mediach gamingowych wiemy, że Cargo 3, będzie FPS-em osadzonym w realiach horroru S-F. Klimat tego shootera zapowiada się na dużo bardziej cięższy, niż ten obecny Bulletstormie People Can Fly. Powiedzcie coś więcej o świecie tej gry i nastroju jaki będzie w niej panował.
Tak, zgadza się. „Cargo 3” to gra z gatunku first-person shooter osadzona w realiach science-fiction horror. Miejscem gry będzie kolonia wydobywcza na odległej planecie. Chcemy zapewnić mroczny i tajemniczy klimat oraz zaskakującą i trzymającą w napięciu akcję. Z całą pewnością nie będzie to łatwa gra i będzie wymagała dużego wysiłku od gracza.


Czym chcecie skusić graczy, by sięgnęli właśnie po waszą grę?
Chcemy, aby była to gra łącząca najlepsze cechy gatunku, dlatego planujemy położyć nacisk głównie na niezwykłą dynamikę wraz z dużą intensywnością rozgrywki w otoczeniu futurystycznych lokacji. Różnorodny design postaci i przeciwników, identyfikacja z wirtualnym bohaterem, niezwykły realizm oraz świetna oprawa muzyczną i efekty specjalne zapewnią rozrywkę na wysokim poziomie. A wszystko to możliwe jest dzięki wykorzystaniu Unreal Engine 3.
Ponadto dużą wagę przywiązujemy do opinii graczy i ich upodobań, dlatego na naszej stronie internetowej zamieszczony jest adres mailowy: pomysły@vincigames.com, na który można przesyłać sugestie, co warto uwzględnić w grze. Już teraz napływa wiele bardzo ciekawych pomysłów, które na pewno wykorzystamy.  

Ile godzin zajmie przejście kampanii dla pojedynczego gracza?
Kampania dla pojedynczego gracza planowana jest na 8 do 10 godzin.

Czy w „Cargo 3” będzie można zagrać w sieci z innymi? Czy też chcecie skoncentrować się na jednym trybie rozgrywki?
Obecnie planujemy kampanię dla pojedynczego gracza. Koncentrujemy się na długiej rozgrywce, gdzie nacisk kładziemy głównie na zróżnicowany gameplay i interakcje gracza z otoczeniem. Chcemy, aby gracz przeżył wspaniałą przygodę, a „Cargo 3” utkwiło mu na długo w pamięci.

Przewidujecie  jakieś polskie akcenty w „Cargo 3”, albo choćby nieśmiałe nawiązania do Krakowa?
Niestety, ponieważ akcja gry „Cargo 3” rozgrywa się na planecie Argos 9, siłą rzeczy nie jest możliwe nawiązanie do Krakowa.  

Myślicie, że Kraków może być dobrym tłem dla gry? Jeśli tak to jakiej?
Kraków ze względu na swój historyczny charakter, dużą ilość ciekawych i unikatowych zabytków oraz malowniczych zakątków byłby doskonałym tłem dla gry przygodowej lub historycznej. Niewykluczone, że w przyszłości stworzymy właśnie taką grę. Mogłaby ona oprócz dostarczenia rozrywki okazać się również świetną promocją miasta.

Kiedy będziemy mogli zagrać w „Cargo 3”?

Przedsprzedaż gry planowana jest na IV kwartał 2012, natomiast premiera gry na I kwartał 2013 roku. W pierwszej kolejności dostępna będzie wersja na PC, a później będziemy chcieli wprowadzić również wersję na konsole. Konkretne daty zależą jednak od ustaleń z dystrybutorami. Będziemy na bieżąco informowali o postępach i pokazywali materiały z gry.
Zapraszamy na nasz fanpage na Facebook`u: www.facebook.com/cargo3.

Jak wysoko zawiesiliście sobie poprzeczkę ? Kiedy uznacie, że „Cargo 3” odniosło sukces?
Poprzeczka zawieszona jest dość wysoko. Za sukces gry będziemy uważać sprzedaż około 400 tysięcy egzemplarzy na różne nośniki. Jednakże wielkość sprzedaży nie jest dla nas jedynym wyznacznikiem sukcesu. Naszym celem jest również zbudowanie marki produktu i społeczności graczy, którzy są dla nas bardzo ważni.
 
Na koniec, jako speców od straszenia chcielibyśmy zapytać o to, czy jakieś miejsce w Krakowie wywołuje u was może „gęsią skórkę”?
Oczywiście! W Krakowie jest wiele tajemniczych i przerażających miejsc, o których krążą niesamowite opowieści. Chociażby podziemne krypty klasztoru oo. Reformatów, które skrywają zmumifikowane zwłoki. Niewątpliwym ewenementem jest fakt, iż ciała zachowane są w bardzo dobrym stanie. Ciekawostką jest również to, że nie spoczywają w trumnach, ale na ziemi lub piasku, co sprawia niesamowite wrażenie  i wywołuje gęsią skórkę.
Wiele się również słyszy o nawiedzonym domu przy ul. Kosocickiej, który od lat budzi lęk i postrach wśród mieszkańców Krakowa. Dom, który postawiony jest na terenie średniowiecznego cmentarza, od wielu lat jest miejscem dziwnych i niewyjaśnionych zdarzeń: samobójstw i morderstw. Ponoć pod osłoną nocy słychać tam wołanie o pomoc, jęki, krzyki i płacz dziecka. Czy rzeczywiście dochodziło tam do makabrycznych zbrodni.  Ile jest w tym prawdy? Dokładnie nie wiemy.
Wiemy natomiast na pewno, że jeśli ktoś szuka mocnych wrażeń, pociąga go mroczny świat i lubi się bać to powinien koniecznie zagrać w „Cargo 3”. Będzie to gra mrożąca krew w żyłach i będzie gwarantowała świetną rozrywkę nierozerwalnie związaną z przyśpieszonym biciem serca i zimnym potem na skroniach.  Oczywiście wyłącznie dla dorosłych graczy i ludzi o mocnych nerwach...


rozmawiał Szymon Bryła
foto: vincigames.com



Komentarze



PSUEK
piecart
FotoBzik
Lapiech