Kraków liderem Europy Środkowo-Wschodniej?

Pierwsza debata Kraków dla Pokoleń fot. Bogusław Świerzowski/Kraków PL

Kraków powinien przejść proces suburbanizacji, czy może dogęszczać centrum miasta? Co zrobić, aby stolica Małopolski była miejscem wygodniejszym dla mieszkańców?  Na takie oraz inne pytania władze miasta starają się znaleźć odpowiedź podczas serii paneli pod nazwą „Kraków dla Pokoleń”.

W czwartek rozpoczął się cykl pięciu debat Kraków dla Pokoleń. Inicjator spotkań prezydent Jacek Majchrowski na wstępie zaznaczył, że pomysł na organizację wydarzeń wiązał się z 155. rocznicą urodzin prezydenta Juliusza Leo oraz jego pomysłem na Wielki Kraków.

– Chcemy dyskutować o tym, jak ma wyglądać nasze miasto w przyszłości. Jak ma wyglądać Kraków naszych dzieci i wnuków – stwierdził Jacek Majchrowski i dodał, że pierwsza część cyklu debat odbyła się w internecie, gdzie użytkownicy mogli wypowiedzieć się na temat przyszłości miasta. – Pojawiło się dużo komentarzy różnej jakości i długości, ale głównie dotyczyły spraw bieżących, z lokalnych gazet – podkreślił.

Miasto tworzą ludzie

Jako pierwszy panelista głos zabrał profesor Ryszard Tadeuszewicz, wieloletni rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, który chciałby, aby Kraków w przyszłości „był atrakcyjniejszy i przyjemniejszy dla mieszkańców”. Sposobem na to ma być między innymi wykorzystanie kapitału intelektualnego, jaki drzemie w drugim największym ośrodku akademickim w Polsce.

– Miasto tworzą ludzie i są sensem jego istnienia – rozpoczęła swoje wystąpienie dr n. med. Renata Godyń-Swędzioł, dyrektor Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Narutowicza. Według szefowej placówki medycznej miasto w bliższej oraz dalszej przyszłości powinno stawiać na programy profilaktyczne dla swoich mieszkańców. – System szpitalny na terenie miasta działa bardzo dobrze, ale kuleje profilaktyka i opieka poszpitalna. Nie możemy doprowadzać do tego, żeby po powrocie do domu ze szpitala, senior po pewnym czasie wracał z tą samą chorobą – dodała.

Mieszkańcy będą chcieli rządzić

Kolejny dyskutant zauważył, że „Kraków musi być otwarty na wszelkie zmiany, zarówno społeczne i gospodarcze”. – Mieszkańcy za 20-50 lat będą szukać swoich najbliższych ojczyzn. To będzie czas, kiedy krakowianie będą oczekiwać większego wpływu na najbliższe okolice. Będą chcieli wpływać na politykę, ale również biznes – twierdził Bogusław Kośmider, przewodniczący Rady Miasta Krakowa.

Czarta uczestniczka dr hab. Anita Ewa Bokwa z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ chciałaby, aby miasto „dobrze rozpoznało swoje zasoby”. Według wykładowczyni akademickiej Kraków musi skupić się na dbaniu o swoje zasoby wodne.

Kraków liderem Europy

Jeszcze inny pomysł dla następnych pokoleń miał Andrzej Zdebski, prezydent krakowskiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Według biznesmena Kraków musi stać się „najważniejszą niestołeczną metropolią Europy Środkowo-Wschodniej”.

Cztery kolejne debaty odbywać się będą zawsze w czwartek o godzinie 18:00, kolejno w Kinoteatrze "Wrzos" (22.09), Dworku Białoprądnickim (29.09), NCK (6.10) i Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (13.10).