Kraków na rowerze – bo zdrowo, bo da się, bo warto

W dawnych czasach po Krakowie jeździli konno uzbrojeni rycerze (względnie: lajkonik) – obecnie, choć w okolicach rynku nadal można spotkać wiele postaci związanych z historią miasta, środkiem transportu popularniejszym nawet od meleksu jest bez wątpienia rower.

Rowerem po Krakowie – przyjazna infrastruktura

Dzięki rozwijającej się infrastrukturze i rosnącej liczbie zarówno rowerów w sieci Wavelo, jak i prywatnych jednośladów, coraz więcej krakowian chętnie zmienia samochód czy tramwaj na rower. Z oczywistych względów liczba rowerzystów rośnie w cieplejszych miesiącach roku, ale nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych czy zimą nie brakuje śmiałków, którzy dojeżdżają rowerem do pracy, na uczelnię lub do szkoły czy jeżdżą w ramach treningu. Do tego można dołączyć osoby uprawiające jazdę rekreacyjną, które chętnie jeżdżą nad Wisłę, a także decydują się na dalsze wycieczki poza Kraków.

Czy Kraków rzeczywiście jest przyjazny dla rowerzysty? Być może te liczby okażą się choć trochę przekonujące:

A to tylko część danych, które zresztą zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Miasto ma w planach zamówienie kolejnych kilkuset stojaków, stworzenie kolejnych kilometrów tras i dostosowywanie miejskiej infrastruktury do potrzeb rosnącej liczby rowerzystów.

Czasem słońce, czasem deszcz – zawsze rower

Zapaleni sportowcy mawiają, że „nie ma złej pogody – jest tylko nieodpowiednia odzież”. Ci, którzy o tym wiedzą zamiast jesienią chować rower do komórki zmieniają ubrania na takie, które zapewnią wygodę i komfort termiczny. Podstawowe akcesoria, takie jak bielizna termiczna czy dobre, nieprzemakalne kurtki lub peleryny oraz spodnie pozwolą cieszyć się jazdą niezależnie od warunków pogodowych. Choć niestety jedno jest pewne – trudniej będzie połączyć zimowy ubiór i cycle chic

Sport to zdrowie – to nie zwykły truizm, którym raczą się sportowcy, ale sama prawda. Już po 20 minutach jazdy rowerem w organizmie spada poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu. Dzięki zmniejszeniu jego ilości we krwi poprawia się metabolizm, stan skóry i ogólna kondycja psychofizyczna. A to wszystko może dokonać się na trasie tak krótkiej, jak przejazd dwa razy dookoła Starego Miasta po Plantach.



Krakowskie Planty są jedną z lepszych i popularniejszych tras dojazdowych do Starego Miasta, a ponadto stanowią urokliwe miejsce. Na szczęście jazda rowerem po tym parku nie jest zakazana, ale trzeba zachować ostrożność ze względu na dużą liczbę spacerowiczów. Bez dzwonka – ani rusz!

Zaprzyjaźnij się z dwoma kółkami – i w drogę!

Jeśli nie jesteście pewni, jak dotrzeć w wybrane miejsce z danego punktu Krakowa, sprawdźcie Darmowy Rowerowy Plan Krakowa. DaRoPlan to mapa, na której wyraźnie widać, jak dobrze przygotowano stolicę Małopolski dla rowerzystów – w większość miejsc bez problemu można dotrzeć rowerem, poruszając się głównymi drogami i przystosowanym trasami. Korzystając z mapy bez trudu opracujesz trasę dojazdu w każde miejsce w mieście.



Centrum miasta przystosowane dla rowerzystów – fragment mapy DaRoPlan (źródło: ibikekrakow.com)

Czy wiecie, że przy obecnym natężeniu ruchu w Krakowie rower pozwala dotrzeć do celu szybciej niż samochód czy komunikacja miejska? Jest także tani, ekologiczny i stanowi świetny sposób na prowadzenie zdrowego trybu życia. Czy można chcieć więcej?

Rowerowe kompendium wiedzy o Krakowie znajdziecie w informatorze internetowego sklepu Bikester.pl na https://www.bikester.pl/info/rowerowy-krakow/. Autorzy poradnika proponują przekrój wiedzy o jeździe rowerem – to zarówno porady, gdzie warto wybrać się rowerem w okolicach Krakowa, jak i przystępny opis takich pojęć, jak śluzy rowerowe, kontrapasy, ulice o uspokojonym ruchu czy parkingi P+R. Ponadto poznacie 10 powodów, dla których warto przesiąść się na rower – powodów tak zdrowotnych, jak i dotyczących środowiska.

News will be here