Kraków na wzór Londynu? Powstaje Mapa Bezpieczeństwa

fot. LoveKraków.pl

Komenda Główna Policji zimą postanowiła przeprowadzić konsultacje związane z bezpieczeństwem w całej Polsce. Wzięło w nich udział ponad 200 tys. obywateli. W tym czasie odbyło się ponad 11 tys. spotkań. Co z tego wynika dla Krakowa i Małopolski?

Jak informuje MSWiA, mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. statystyki policyjne. Mapy będą też na bieżąco aktualizowane, znajdą się na nich szczegółowe informacje dotyczące nawet dzielnic czy osiedli. Do tej pory takich statystyk, w których jasno zostałoby pokazane bezpieczeństwo na danym obszarze, brakowało.

Mieliśmy dostęp do statystyk poszczególnych komisariatów, ale tych jest osiem i mają pod sobą nawet po trzy dzielnice. Przykład dla KGP mógł przyjść z Wielkiej Brytanii, a konkretniej z Londynu. Tam na mapie online można sprawdzić statystyki dotyczące każdej ulicy w mieście i do jakiego przestępstwa tam doszło.

Na mapie można zobaczyć ogólne statystyki dla wybranego miejsca


Londyńska policja pokazuje rodzaj i miejsce zdarzenia. Klikając w kolejne liczby można dojść do konkretnej ulicy lub jej części i poznać szczegóły przestępstwa.

– Na mapie znajdą się informacje o przestępstwach najbardziej dokuczliwych społecznie: kradzież cudzej rzeczy, kradzież z włamaniem, rozbój, uszkodzenie rzeczy, wymuszenie, bójka, pobicie, uszczerbek na zdrowiu, oszustwo na wnuczka i na policjanta oraz przestępstwa na tle seksualnym, przestępstwa narkotykowe związane z posiadaniem i udzielaniem innej osobie środków odurzających lub substancji psychotropowych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych – informuje MSWiA.

Co z posterunkami?

W trakcie konsultacji pojawiły się również propozycje dotyczące przywrócenia posterunków. Jednak nie można się spodziewać, że te powstaną w Krakowie. – My nie byliśmy nadgorliwi i praktycznie nie likwidowaliśmy posterunków, więc i w Małopolsce nie ma problemu z koniecznością ich odtworzenia. W Krakowie nigdy nie było posterunków i nie likwidowano też komisariatów – przypomina Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

News will be here