Kraków pożegna Zbigniewa Wodeckiego

Zbigniew Wodecki fot. Piotr Bieniecki / www.fototeo.pl

Dziś w Krakowie odbędzie się uroczystość pogrzebowa Zbigniewa Wodeckiego. Rodzina artysty dziękuje wszystkim za wsparcie okazane w ostatnich tygodniach, ale prosi o uszanowanie żałoby. Zamiast kwiatów i wiązanek bliscy artysty proszą o przekazanie datków na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci.

Ceremonia rozpocznie się w Bazylice Mariackiej o godzinie 12.00. Pożegnanie na cmentarzu Rakowickim zaplanowano na godzinę 14.00 przy rodzinnym grobowcu. Artystę będzie mógł pożegnać każdy, ale do bazyliki będzie można dostać się tylko tylnym wejściem. Po mszy pod kościół zostaną podstawione autokary, którymi krakowianie uczestniczący w ceremonii będą mogli udać się na cmentarz. Msza żałobna potwa 1,5 godziny.

Bliscy Zbigniewa Wodeckiego podziękowali za okazane wsparcie, ale zwrócili się z prośbą o uszanowanie żałoby i aby w jej trakcie nie organizować żadnych wydarzeń artystycznych wykorzystujących twórczość, nazwisko i wizerunek zmarłego.

Od 11 maja artysta znajdował się w stanie śpiączki po rozległym udarze mózgu. Zmarł 22 maja w jednym z warszawskich szpitali.

– W piątek 5 maja Zbigniew Wodecki przeszedł w Warszawie operację bypass-ów. Jeszcze w niedzielę czuł się dobrze i rozmawiał z bliskimi. Niespodziewanie 8 maja nad ranem doznał rozległego udaru mózgu – poinformował na oficjalnej stronie artysty Mariusz Nowicki, jego menadżer. – Mimo niezwykłej woli życia i staraniom lekarzy udar dokonał nieodwracalnych obrażeń.

Z muzyką związany od zawsze

Zbigniew Wodecki swoją przygodę z muzyką rozpoczął w wieku 5 lat. Z wyróżnieniem ukończył szkołę w klasie skrzypiec Juliusza Webera. Grał m.in. z Ewą Demarczyk, Markiem Grechutą, w zespołach Czarne Perły i Anawa. Był skrzypkiem Orkiestry Symfonicznej PRiTV oraz Krakowskiej Orkiestry Kameralnej. Jako wokalista zadebiutował w latach 70. XX w. Był laureatem wielu konkursów i festiwali. Znany z niezapomnianych przebojów, takich jak np. „Zacznij od Bacha”, „Izolda”, „Chałupy” czy „Pszczółka Maja”. Był gospodarzem telewizyjnego programu muzycznego TVN „Droga do gwiazd”, „Twoja droga do gwiazd” oraz jednym z jurorów w polskiej edycji programu „Taniec z gwiazdami”.

Został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, wyróżniono go także "Labor Omnia Vincit", nagrodą przyznawaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego za wkład w rozwój polskiej muzyki rozrywkowej.