Kraków przekaże 100 tys. zł Gdańskowi? Taki pomysł mają radni Nowoczesnej

Sesja Rady Miasta Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Radni Nowoczesnej chcą wesprzeć obchody 30-lecia wyborów parlamentarnych 4 czerwca 1989 roku, organizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności. Chcą, aby Kraków przekazał na ten cel 100 tys. zł. Projekt uchwały w tej sprawie zostanie złożony podczas najbliższej sesji rady miasta.

– Po obcięciu dotacji dla ECS, w ramach solidarności, Polacy zebrali pokaźną kwotę, aby tę dotację uzupełnić  –  mówił podczas konferencji Artur Buszek, radny miasta, sekretarz Nowoczesnej w Małopolsce. – Jako radni Nowoczesnej chcemy pokazać, że Kraków jest solidarny i udzielić wsparcia dla obchodów 4 czerwca 1989 roku. Dlatego będziemy składać projekt uchwały o wsparciu obchodów kwotą w wysokości 100 tys. zł.

Buszek podkreślił, że Nowoczesna poparcia uchwały będzie szukać również w szerszym gronie radnych.

„Solidarność Polaków jest w sercach i umysłach”

Na konferencji był również obecny poseł Jerzy Meysztowicz. – Ten rok powinien być uczczony w sposób godny – powiedział podczas konferencji. – Obcięcie dotacji dla Europejskiego Centrum Solidarności, które miało być instytucją, która zrobi wszystko, aby te obchody upamiętnić, było nie do przyjęcia – komentował.

Podkreślił, że solidarność Polaków „jest nie tylko w sercach, ale i umysłach”. Za przykład podał zbiórkę na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

W minionych latach ECS otrzymywało dotację podmiotową w wysokości ponad 7 mln zł. W październiku 2018 ministerstwo kultury podjęło decyzję o powrocie w 2019 roku do podstawowej kwoty dotacji wynoszącej 4 mln zł. Resort uzasadniał, że wspomniana kwota jest wpisana w umowie o współprowadzeniu instytucji i zgodna z aneksem 2013 roku.

W ubiegłym tygodniu ministerstwo poinformowało, że zwiększenie dotacji będzie ponownie możliwe dzięki podpisaniu nowego aneksu do umowy założycielskiej.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale