Kraków przyciąga wschodnich sąsiadów. Młodzi Ukraińcy chętnie kupują mieszkania

fot. Krzysztof Kalinowski, LoveKraków.pl
Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, deweloperzy przeżywają sprzedażowy boom, a klientów na rynku nieruchomości wciąż przybywa. Jak się okazuje, wśród nich nie tylko krajowi inwestorzy, ale też obywatele innych państw m.in. Niemcy czy Brytyjczycy. Przeważają jednak Ukraińcy, którzy, wśród obcokrajowców, stanowią siłę napędową polskich nieruchomości.

Więcej Ukraińców niż Niemców czy Brytyjczyków

Według danych GUS deweloperzy w 2016 roku wprowadzili na rynek ponad 79 tys. lokali. Jak podaje MSWiA, cudzoziemcy kupili spośród nich aż 4,8 tys. To głównie Ukraińcy, nabywający około 64 tys. mkw. powierzchni, a więc o 28,5 tys. więcej niż w 2015 roku. Tym samym nasi wschodni sąsiedzi zdetronizowali Niemców, którzy w 2016 roku kupili 43 tys. mkw., a także obywateli Wielkiej Brytanii nabywających około 18 tys. mkw w Polsce.

Jak wynika z danych, polskimi nieruchomościami interesują się także Austriacy, Szwajcarzy, Francuzi, Skandynawowie, a także inwestorzy pochodzący z takich państw jak m.in. Etiopia, Liban, Sri Lanka, Nigeria, Hongkong czy Madagaskar.

Wciąż dużo taniej niż na Zachodzie


Jak podaje MSWiA, najwięcej lokali mieszkalnych i użytkowych cudzoziemcy kupili w województwie mazowieckim – 293,7 tys. mkw oraz małopolskim – 99,2 tys. mkw. Na trzecim miejscu uplasowało się województwo dolnośląskie – 57,2 tys. mkw., a za nim województwo łódzkie i pomorskie – 42,5 tys. mkw.

Spośród dużych aglomeracji zdecydowanymi przodownikami są Warszawa i Kraków. W stolicy cudzoziemcy nabyli 1963 lokale o łącznej powierzchni 276 tys. mkw., a w Krakowie 1016 lokali o powierzchni 94 tys. mkw.

– Polska staje się coraz bardziej atrakcyjna pod względem inwestycyjnym, dlatego największym powodzeniem cieszą się zwłaszcza mieszkania w dużych aglomeracjach, kupowane głównie pod wynajem twierdzi Grzegorz Woźniak ze spółki Quelle Locum. – Na użytek własny inwestorzy zagraniczni nabywają przeważnie apartamenty premium. Poza tym mieszkania o podwyższonym standardzie są w Polsce wciąż dużo tańsze niż na zachodzie Europy, a pod względem wizualnym mogą z nimi śmiało konkurować.

Ukraińcy napędzają sprzedaż wśród obcokrajwców w Krakowie

Co więcej, z danych MSWiA wynika, że obywatele Ukrainy upodobali sobie zwłaszcza Kraków. W 2016 roku kupili tu 250 lokali mieszkalnych i 137 lokali użytkowych. Porównując te dane z poprzednimi latami, widać znaczną tendencję wzrostową. W 2015 roku zakupili 118 mieszkań, a w 2014 roku było to zaledwie 97 lokali.

– Do Krakowa przyjeżdża coraz więcej zamożnych obywateli Ukrainy, którym, z powodu konfliktu w ich kraju, u nas żyje się po prostu lepiej – zwraca uwagę Grzegorz Woźniak. – Kraków przyciąga młodych Ukraińców ze względu na dostępność miejsc pracy, jak i możliwość podjęcia studiów, a także założenia rodziny. Tym samym są to osoby, które chcą gdzieś zainwestować swój kapitał, dlatego wybierają lokale mieszkalne, na których zakup nie jest wymagane pozwolenie.

comments powered by Disqus