Kraków uczy innych i sam czerpie pomysły

Dwudniowy V Europejski Kongres Samorządów zgromadził w Krakowie ok. dwa tysiące uczestników – samorządowców, przedsiębiorców, przedstawicieli różnego rodzaju organizacji i mediów. Kongres wpisał się już na stałe w kalendarz kluczowych wydarzeń, a organizowane tam debaty pozwalają samorządowcom wspólnie kreować przyszłość miast.

W poniedziałek odbyła się pierwsza z organizowanych przez Miasto Kraków ścieżek tematycznych, poświęcona zrównoważonemu rozwojowi. Poruszano tematy  m.in.  infrastruktury, designu i wykorzystania potencjału działających w Krakowie korporacji. Duży nacisk w rozmowach i wymianie doświadczeń położono na wpływ zrównoważonego planowania budownictwa dla rozwoju miast i regionów. Kraków jest bowiem dobrym przykładem tego jak w mieście współgrać mogą ze sobą inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne, przeznaczone dla dużych firm i międzynarodowych korporacji.

– Możemy się tu podzielić swoimi pomysłami na miasta przyszłości. Na miasta, które mają być miastami zrównoważonego rozwoju, w którym będziemy uwzględniali wszystkie potrzeby związane z funkcjonowaniem nowoczesnego miasta, gdzie zawsze w centrum jest mieszkaniec, jego życie, realizacja jego planów – mówi wiceprezydent Krakowa, Jerzy Muzyk.

Gala

Jak co roku, jednym z najważniejszych punktów programu była wieczorna gala, w ramach której wręczono aż dwanaście nagród. Beata Szydło wręczyła dyplom Arturowi Tusińskiemu, burmistrzowi Podkowy Leśnej, wskazując tym samym Podkowę Leśną jako najlepszą w kategorii gmin miejskich. Z kolei wyróżnienie z rąk Rafała Kilińskiego i prof. Andrzeja Chochóła otrzymał Jan Grabkowski, starosta poznański, w kategorii najlepszego powiatu. Złoty klucz, nagroda tygodnika „Wprost”, została wręczona prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiego za odnoszone od 16 lat sukcesy w zarządzaniu miastem oraz działania na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. Drugi złoty klucz otrzymał Prezydent Gliwic.

Z kolei z rąk Jacka Majchrowskiego Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa otrzymał Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych ABSL. Miało to związek z 10-leciem działalności tej organizacji. Wyróżnienie odebrał Piotr Dziwok, prezes zarządu związku.

Razem czy osobno?

O współpracy biznesu i samorządu w budowaniu turystycznej oferty rozmawiali uczestnicy drugiej miejskiej ścieżki zorganizowanej w ramach Europejskiego Kongresu Samorządów. O tym, że przemysł turystyczny jest ważną częścią gospodarki Krakowa jako miasta i istotnym elementem zarobków krakowian, nie trzeba nikogo przekonywać. Tylko w ubiegłym roku nasze miasto odwiedziło 13,5 miliona osób, które wydały tu 6,5 miliarda złotych. Łącznie każdego dnia turyści wykładają więc z portfeli ok. 18 milionów złotych, które trafiają do krakowian i pośrednio również do kasy miasta.

Wyniki w każdym kolejnym roku rosną, a duży wzrost Kraków zanotował po Światowych Dniach Młodzieży. Pisaliśmy o tym szerzej TUTAJ.

Turystyka wyzwaniem i szansą dla wszystkich

– Będziemy poszukiwać nowych atrakcji. Chcielibyśmy, aby turyści przyjeżdżali tu ponownie, żeby atrakcje miasta skłaniały ich do powrotu – zapowiadała Elżbieta Kantor, Dyrektor Wydziału ds. Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Jako przykład wyzwania, przed którym stoi Kraków, podała przyznany tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej, co jest w jej ocenie szansą dla naszego rynku na stworzenie nowego „produktu” turystycznego. – Nie wydarzyłoby się to, gdyby nie ogromny potencjał naszej branży gastronomicznej, która jest doceniana przez przewodniki Michelin’a czy Slow Food Masterclass. To pokazuje bardzo wysoką jakość gastronomii w naszym mieście – mówiła.

Uzupełniać się

O tym, jak wykorzystywać turystyczny potencjał, rozmawiali uczestnicy paneli zorganizowanych w ramach ścieżki tematycznej „Współczesne zarządzanie turystyką – razem czy osobno” zorganizowanej przez miasto w ramach V Europejskiego Kongresu Samorządów.

Tytuł ścieżki dobrze oddaje temat rozważań. Uczestnicy paneli dyskutowali o współpracy samorządów z ośrodkami turystyczno-wypoczynkowymi i o wspólnej organizacji wydarzeń kulturalnych, konferencyjnych czy wystawienniczych.

Do zrobienia jest jeszcze ciągle wiele. Działania środowiska turystycznego z różnych branż mogą się uzupełniać z działaniami władz samorządowych, by wspólnymi siłami budować lokalną ofertę.

Społecznie odpowiedzialni

Trzecia miejska ścieżka dotyczyła społecznej odpowiedzialności – zarówno w obszarze biznesu, jak i nauki czy samorządu. Uczestnicy mogli posłuchać m.in. o dwóch zrealizowanych w Krakowie projektach CSR. Jeden to nasadzenia przy ekranach akustycznych, zorganizowane w ramach współpracy Zarządu Zieleni Miejskiej i firmy HSBC. Drugi to inicjatywa „Biznes kontra smog”, w którą aktywnie włączyły się krakowskie firmy. Wolontariusze prowadzą w szkołach i przedszkolach zajęcia dotyczące czystego powietrza.

Uczestnicy jednego z paneli dyskutowali też o tym, jakie są pola współpracy pomiędzy strukturami samorządowymi, biznesowymi, organizacjami non-profit i aktywistami miejskimi w dziedzinie CSR.

Piąty raz w Krakowie

Od pięciu lat Europejski Kongres Samorządów organizowany w Krakowie jest wyjątkową szansą na spotkanie się w jednym miejscu przedstawicieli najważniejszych instytucji i podmiotów, które decydują o rozwoju i wizerunki Polski lokalnej. Jak bowiem zwracali uwagę sami uczestnicy paneli i debat, w trakcie tegorocznego EKS, o sile kraju decydują regiony i samorządy. Kraków, jako znana i doceniana marka na arenie międzynarodowej, będąc Partnerem Kongresu i organizatorem miejskich ścieżek, dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z samorządowcami całej Polski. Z drugiej strony, może czerpać od innych i wspólnie z nimi kreować wizerunek regionów.

Dziesiątki dyskusji i setki godzin spędzonych na wspólnej wymianie doświadczeń mają jeden najważniejszy cel, którym jest umacnianie wizerunku regionów, jako kluczowych dla jakości życia mieszkańców i ich zadowolenia.

News will be here