Kraków upamiętni 100. rocznicę odzyskania niepodległości

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Krakowie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczną się już 19 stycznia spektaklem „Droga do wolności”. W kolejnych miesiącach odbędą się wystawy, koncerty, sportowe wydarzenia i konferencje naukowe.

Tak naprawdę wydarzenia związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości w Krakowie rozpoczęły się już w 2017 roku. Było to m.in. odsłonięcie tablicy upamiętniającej Naczelny Komitet Narodowy na dziedzińcu Pałacu Wielopolskich czy konferencja „Początek drogi do niepodległości Polski, 28 maja 1917r.”.

W nadchodzących miesiącach również odbędzie się sporo wydarzeń poświęconych tematyce niepodległości. W programie znalazły się m.in. wystawy, koncerty, wydarzenia sportowe i konferencje naukowe. Jednak jak twierdzi wiceprezydent Andrzej Kulig, ma on jeszcze charakter „szkieletowy”, ponieważ pojawia się coraz więcej propozycji współpracy.

Początek już w styczniu

Inauguracja tegorocznych obchodów już w najbliższy piątek, 19 stycznia, w Centrum Kongresowym Ice Kraków. Widzowie będą mogli zobaczyć spektakl „Droga do niepodległości” w wykonaniu Baletu Cracovia Danza. Głównym bohaterem będzie… polonez. Mieszkańcy od wtorku w punktach InfoKraków mogą odebrać bezpłatne wejściówki.

W lutym miasto zaplanowało odsłonięcie rzeźby Juliusza Leo i konferencję naukową poświęconą prezydentowi Krakowa pt. „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów”. To będzie dobra okazja, aby odwiedzić wystawę, podczas której zostaną zaprezentowane pamiątki związane z tą wybitną postacią.

Trzeba pamiętać również o tej kobiecej stronie odzyskania niepodległości. 8 marca, w Dzień Kobiet, w Muzeum Armii Krajowej zostanie zaprezentowana ekspozycja „Piękna Niepodległa”, która będzie poświęcona udziałowi kobiet w walce o niepodległość Polski.

Wiosną zostanie również otwarte Muzeum Podgórza, na które mieszkańcy czekali dość długo. W dawnym zajeździe pod św. Benedyktem na stałej wystawie „Miasto pod kopcem Kraka”  będzie można zapoznać się z historią Podgórza jako wielokulturowego i wielonarodowościowego ośrodka. Ważnymi tematami będą również odzyskiwanie niepodległości, przemysł i legendy.

Biało-czerwone Wianki

W kalendarium wydarzeń znalazły się również obchody Dni Krakowa. Nasze miasto zamieni się również w jedną wielką scenę muzyczną. To wszystko w ramach Wianków, które tym razem odbędą się pod hasłem „Niepodległa”.

– Zobaczymy wielkie niepodległościowe widowisko pirotechniczne, podczas którego usłyszymy polską muzykę oraz pieśni patriotyczne. Pokaz sztucznych ogni będzie miał biało-czerwoną kolorystykę  – mówi Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

W sierpniu być może uda się ustanowić rekord Guinnessa w liczbie par tańczących jednocześnie poloneza na Rynku Głównym. Próba zostanie podjęta 5 sierpnia 2018 roku. W swoim kalendarzu warto również zaznaczyć wydarzenia takie jak parada zabytkowych pojazdów ulicami Krakowa w ramach „Głosów niepodległości”, koncert „Te Deum” Krzysztofa Paderewskiego czy Bieg Niepodległościowy, który odbędzie się 14 października.

Za zwieńczenie obchodów można uznać wystawę „Niepodległa. Wokół myśli Józefa Piłsudskiego”, która zostanie otwarta 31 października w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale